Gender, bőrszín, elnyomás: az amerikai kormányzat kedvenc „tudományos” projektjei
Az amerikai Központi Kutatási Alapítvány (NSF) több mint 2 milliárd dollárt költött olyan „tudományos” projektek finanszírozására, amelyek elsősorban az aktivizmusról és a kritikai fajelméletről szóltak, mintsem a tudományról – állapította meg az amerikai szenátus gazdasági bizottsága.A bizottság beszámolója szerint átlagosan tízből egy, 2021 januárja és 2024 áprilisa között odaítélt támogatásból egynek az elnyomáshoz, a társadalmi vagy környezetvédelmi igazságossághoz, a genderhez vagy a faji hovatartozáshoz volt köze. Az arány még ennél is sokkal magasabb volt a közelmúltban kiosztott támogatások esetében, miután a Biden-kormányzat idejében végzetesen átfogalmazódott az, hogy mi számít „tudománynak”.
„Míg a 2021-ben induló, összes támogatásnak csak 0,29 százaléka foglalkozott DEI-tevékenységekkel (diversity, equity, inclusion, vagyis sokszínűség, egyenlőség és befogadás), addig 2024-re az új támogatások több mint negyedében (27 százalék) már a szélsőbaloldali szempontok érvényesültek” – áll a Gazdasági Bizottság hétfőn közzétett jelentésében.
„Az elmúlt hetekben a Trump-adminisztráció keményen lecsapott a radikális baloldal ostobaságaira. A DEI-jal kapcsolatos erőfeszítések megmérgezték a kutatói tevékenységet, aláásták a tudományos közösségbe vetett bizalmat, és megosztottságot szítottak az amerikai polgárok között” – mondta Ted Cruz texasi republikánus szenátor, a bizottság elnöke a The Daily Wire-nak adott nyilatkozatában. – „A kongresszus nem finanszírozhatja politikai alapon az NSF-et, és újra kell éleszteni a tudományos kutatások tisztességét”.
Néhány tudós korábban arra figyelmeztetett, hogy a Trump-kormányzat által belengetett megszorítások árthatnak az életmentő kutatásoknak, kevesen emelték fel a hangjukat azonban akkor, amikor az elmúlt években áltudományos és aktivista társaik elkezdték elszívni azokat a pénzeket, amelyet olyasmire fordíthattak volna, mint például a rákkutatás.
Ted Cruz szerint nem ez volt az egyetlen módja annak, hogy a kutatásnak álcázott DEI-aktivizmus ártott a valódi tudománynak, hiszen mindeközben csökkent a polgárok bizalma is a tudomány egészével szemben. Az amerikai közvélemény több mint egynegyede nem vagy alig bízik a tudósokban, ami kétszerese a néhány évvel ezelőtti aránynak – emlékeztetett a szenátor.
A gyenge minőségű „kutatás”, amikor az azt elvégzők egy ideológiai következtetésből indulnak ki, és visszafelé haladva igazolják azt, szintén veszélyes, mert a világ hibás megértéséhez vezethet – hangoztatta a politikus.
Egyes baloldali tudósok kutatásai például arra jutottak, hogy a tudományos eljárás, az íráskészség és a kemény munka mind rasszista, és így méginkább meglepő, hogy a mainstream tudósok nem szólaltak fel ellenük.
Az NSF félmillió dollárt költött a „Reviewer Zero” nevű projektre, amely arra a következtetésre jut, hogy a szakvéleményezés – a minőség biztosításának egyik kulcsfontosságú lépése – rasszista, mivel a szakvéleményeket elkészítők „túlzottan nagy arányban” találják úgy, hogy a kisebbség képviselői által készített kutatásai nem pontosak.
„A tudományban elfogadott értékek és gyakorlatok akadályozhatják és megnehezíthetik a kisebbségekhez tartozó tudósok beilleszkedését és felemelkedését” – áll a tanulmányban. – „A nyugati, művelt, iparosodott, gazdag és demokratikus (WEIRD) társadalmakból származó emberek felülreprezentáltsága alakítja azt, hogyan végzik el az egyes kutatásokat”.
Az NSF 2022-ben 4,4 millió dolláros támogatást adott a Columbia Egyetemnek a „geotudományok dekolonizációjára”.
További egymillió dollárt kapott egy olyan projekt, amelynek megállapításai szerint a fizika rasszista. A busás kormányzati támogatásért cserébe két tudós – egy „krónikus betegséggel és fogyatékkal élő, fizikából doktorált, vékony, gazdag fehér nő” és egy fekete férfi – négy, természettudományos előadásokon készült videót nézett meg, és két diákkal és a tanárral beszélgetett a Zoomon keresztül. Következtetésük egyetlen, néhány perces videón alapult, amely egy egyetemi csoportos projektről készült, és amelyben egy közel-keleti diák végezte a munka nagy részét, míg egy fehér és egy spanyolajkú diák viccelődött. Arra a következtetésre jutottak, hogy a közel-keleti diák a „fehérségre” volt jó példa azzal, hogy „középpontban” volt (vagyis figyeltek rá, hiszen ő volt az, aki ténylegesen elvégezte a munkát), míg a többiek „marginalizálódtak”.
Ted Cruz szerint a radikális baloldali ideológia, amely mindent, ami mainstream vagy sikeres, elnyomónak vagy kolonizálónak tart, hozzájárult az egyetemi kampuszokon tapasztalható zavargásokhoz, beleértve a nyíltan antiszemita megnyilvánulásokat is.
Az NSF a Biden-kormányzat azon kifejezett utasítására válaszul kezdte el az ideológiai támogatások előnyben részesítését, amely szerint a DEI-nek a kormányzat minden területén jelen kell lennie. Egy Biden munkacsoport szerint „[a] DEI értékekkel ellentétes tevékenységek zavarják a tudományos munkát”. A baloldali felsőoktatási intézmények aztán még szélsőségesebben értelmezték ezt a felhatalmazást, amivel durván megsérthették a polgárjogi törvényeket.
Shirin Vossoughi, a Northwestern University docense, a „Storywork for Racial Equity in STEM” című, 2023-ban egymillió dolláros NSF-ösztöndíj társnyertese például Karl Marxot idézte, amikor igazolni akarta, a diákoknak miért tanít Izrael-ellenes gondolatokat a Hamász támadását követően.
Kormányzati pénzek millióit költötték továbbá a mesterséges intelligencia olyan módon történő átpolitizálására, amely mélyreható hatással lehet a társadalomra. Az NSF több mint egymillió dollárt ítélt oda a Pittsburghi Egyetem munkatársának, Angela Stewartnak, aki azt írta, hogy a mesterséges intelligencia nem lehet pártatlan, mert az „csak a kapitalista, rasszista, heteronormatív, patriarchális stb. társadalmat szolgálja”.