Gyilkos járványhullám leselkedhet Európára
A majomhimlő új, virulensebb változata jelenleg elsősorban Afrika középső részén terjed, egy magyar szakértő szerint azonban könnyen kitörhet egy világjárvány.Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint Afrikában folyamatosan emelkedik a majomhimlős esetek száma. Rusvai Miklós víruskutató arra figyelmeztet, hogy ha a világ nem megfelelően módon kezeli a helyzetet, az globális járványhoz is vezethet.
„A két évvel ezelőtti járvány során a világ 117 országában közel százezer ember fertőződött meg, és körülbelül kétszázan haltak bele, mindezt a majomhimlő vírusának gyengébb változata okozta”
– ecsetelte a szakember az InfoRádióban.
A majomhimlő új, virulensebb változata jelenleg főként Afrika középső részén terjed. Rusvai szerint a halálozási arány jelentősen megnőtt, míg korábban egy százalék alatt volt, mostanra már 7-10% között mozog.
A szakértő szerint, ha nem kezeljük megfelelően a helyzetet „akár világjárvány is lehet belőle”. Ez elmondása szerint ez részben az afrikai éhezés kezelésével is összefügg.
„A vírus helyi terjedése biztosított, és a világ is rosszul kezeli, vagy kezelheti a járványt”
– fogalmazott.
A majomhimlő ellen már létezik vakcina, amely a fekete himlő ellen is használható. Néhány százezer adag már el is jutott az érintett afrikai országokba – teszi hozzá a Mandiner.
Rusvai azonban arra figyelmeztetet, hogy „ha a fejlett világ most nem osztja meg a vakcinákat, és a helyi hatóságok nem kezelik az egészségügyi rendszert sújtó problémákat, a járvány világméretűvé válhat.”
A betegség lappangási ideje akár tíz nap is lehet, ami megnehezíti a gyors felismerést.
Rusvai továbbá hangsúlyozta, hogy a fertőzés terjedésének megakadályozásában kulcsfontosságú a kontaktkutatás, a házi karantén, valamint a gócoltás, vagyis a fertőzöttek közvetlen környezetének immunizálása.