Fotó: ShutterStock.com/Ramon Espelt Photography (illusztráció)
Hirdetés

Az állásfoglalás nem a mielőbb tűzszünetet tűzi ki célul, hanem a konfliktus eszkalációját, ami tovább fokozza az Európára leselkedő háborús veszélyt. Az állásfoglalásban szereplő javaslatok egy része a korábbiaknál is súlyosabb gazdasági nehézségek elé állítaná a tagállamokat, köztük Magyarországot. Így például:

a 13. pontban az EP azt szorgalmazza, hogy az uniós tagállamok még több fegyvert küldjenek Ukrajnának, illetve állást foglal amellett, hogy minden uniós tagállamnak évente legalább a GDP-je 0,25 százalékának megfelelő katonai támogatást kellene nyújtania Ukrajnának. Az Index számításai szerint ez nagyságrendileg 200 milliárd forintos kötelezettséget róna Magyarországra.

A 14. pont szerint az Oroszország elleni szankciókat kiterjesztenék a gázra és az atomenergiára is. Ez súlyosan érintené Magyarország energiabiztonságát.

Az állásfoglalás egyúttal, egy későbbi pontban „felhívja az uniós intézményeket és a tagállamokat, hogy aktívan járuljanak hozzá a szankciók egységességének fenntartásához, és mielőbb fogadják el a 15. szankciócsomagot”.

A 16. pont felszólítja a tagállamokat, hogy gyakoroljanak nyomást Magyarországra, hogy az ne blokkolja az Európai Békekeretet, és az újonnan létrehozott, Ukrajnát támogató alapot.

A 22. pontban az EP „felhívja a bizottságot, hogy javasoljon további intézkedéseket az ukrán gazdaság további pénzügyi támogatás nyújtásával”, illetve „üdvözli a tanáccsal kötött megállapodást az Ukrajnának nyújtandó 35 milliárd euró összegig terjedő makroszintű pénzügyi támogatásról”. A 23. pontban ugyancsak Ukrajna támogatását helyezik kilátásba, ugyanis abban „felhívja a bizottságot, hogy az Ukrajna-eszköz tapasztalataira építve javasoljon 2027 utáni, hosszú távú pénzügyi támogatást Ukrajna újjáépítéséhez”.

A dokumentumban azt írják, az EU és tagállamai azt vállalták, hogy Ukrajnát annak győzelméig és helyreállításáig támogatják, másrészt azt, hogy az eddigi katonai segítségnyújtás elégtelen.

Kijelentik továbbá, hogy Ukrajna átfogó támogatását addig kell fokozni és gyorsítani, amíg meg nem nyeri a háborút, ezen pedig Vlagyimir Putyin orosz elnök nukleáris fenyegetése sem változtat.

A további, hátborzongató részletekről IDE KATTINTVA az Indexen olvashatnak.

Korábban írtuk