Heiko Maas: el kell kerülni a versengést a turistákért
Kétoldalú megállapodások és a turistákért folytatott versengés helyett összehangolt megoldás kell a koronavírus-járvány miatt leállított idegenforgalom újraindítására az Európai Unióban, és az üzleti érdekek helyett az egészség védelmét kell az első helyre sorolni – mondta a német diplomácia vezetője hétfőn Berlinben jelentős turisztikai szektort működtető EU-s társországok külügyminisztereivel folytatott megbeszélése után.Heiko Maas a bolgár, a ciprusi, a görög, a horvát, a máltai, az olasz, az osztrák, a spanyol és a szlovén külügyminiszterrel folytatott tárgyalás után kiemelte, hogy az idegenforgalom nem tartozik az EU-s szinten szabályozott ügyek közé, ezért a tagállamoknak kell megoldást találniuk arra, hogy az ágazat a fertőzésveszély közepette is működhessen a nyári főszezonban.
Mint mondta, számos ország támaszkodik erősen a nyaralóturizmusra, és így az „utazás világbajnokaiként” számon tartott német turistákra is, ezért érthető, hogy „gyors kétoldalú megoldásokat” sürgetnek. Azonban az „európai szellemiséggel” ellentétes különalkuk helyett összehangolt és átlátható megoldásra van szükség.
Az első tanácskozáson még nem jutottak mindenben megállapodásra, ezért tovább folytatják az egyeztetést. A remények szerint a német kormány június 15-től visszavonhatja a világ valamennyi országára kiadott utazási figyelmeztetését. A németeket a külföldre utazástól a koronavírus-járvány miatt nyomatékosan eltanácsoló általános figyelmeztetést országokra lebontott, a helyi viszonyokról szóló iránymutatások váltják fel.
Igen valószínűnek tűnik, hogy a németek az idén vagy a hazájukban, vagy legfeljebb Európán belül nyaralhatnak majd – mondta a német külügyminiszter, rámutatva, hogy számos térségben, például Dél-Amerikában éppen a nyári hónapokra várják a járvány tetőzését.
Az biztos, hogy az idei nyár egészen más lesz, mint a koronavírus-járvány előttiek. Egy sor óvintézkedést a külföldi nyaralás alatt is be kell tartani, így például fertőzés vagy fertőzésgyanús kapcsolat esetén ugyanúgy karanténba kell vonulni két hétre, mint otthon Németországban – mondta Heiko Maas.