Hiába a kényszersorozások, a hadra fogott ukránok is kezdenek belefásulni a háborúba
Az ukrán hadsereg problémáit mélyíti, hogy régóta kifogytak az újoncokból.Az orosz erők olyan ütemben nyomulnak előre Donbasszban, amilyenre a konfliktus legkorábbi napjai óta nem volt példa – jegyezte meg a magazin. November elején az orosz védelmi minisztérium több mint egy tucat település felszabadításáról számolt be az oroszországi Donyecki területen és az ukrajnai Harkovi területen.
Az ukrán hadsereg problémáit mélyíti az egyre súlyosbodó létszámprobléma.
Az ukrán hadsereg problémáit súlyosbítja az egyre súlyosbodó létszámprobléma – írta a The Economist. A magazin szerint „régóta kifogytak a készséges újoncokból”, és a sorkatonai szolgálatra való sürgetés a kitűzött célnak alig kétharmadát érte el, és egy ukrán tisztviselőt idézett, aki aggódik, hogy a helyzet tavaszra „menthetetlenné” válhat. Az Economist egy ukrán tisztet idézve azt írta, hogy a szolgálatra kényszerített újoncok többnyire 45 évnél idősebbek, egészségtelenek és motiválatlanok.
A romló harctéri helyzet, amelyhez ezek a problémák társulnak, és amelyet a rotáció hiánya súlyosbít, a jelentések szerint a morálra is rányomja a bélyegét. Egyre kevesebb katona hajlandó „a végsőkig harcolni”, és egyre kevésbé ellenzik a területek feladásának gondolatát – mondta egy tiszt a The Economistnak.
„Ez már nem is 50-50, hanem 30-70”.
Október végén Olekszij Honcsarenko ukrán törvényhozó azt állította, hogy Kijev további 160 ezer embert akar besorozni a következő három hónapban, a növekvő veszteségek és dezertálások miatt. Nem sokkal később az ukrán média arról számolt be, hogy a konfliktus 2022-es eszkalálódása óta több mint 100 ezer ukrán katona dezertált vagy hagyta el a helyét.
Idén tavasszal, szembesülve a harctéren elszenvedett súlyos veszteségekkel, Ukrajna 27-ről 25 évre csökkentette a mozgósítási korhatárt, és szigorította a behívó alól kibújók büntetését. Emellett a szigorított sorozási szabályok értelmében a férfiaknak „adatellenőrzésre” kell jelentkezniük a hatóságoknál, ami gyakran azt eredményezi, hogy azonnal szolgálatra kényszerítik, és a frontvonalba küldik őket.
A közösségi médiában keringő videókon látható, amint a toborzó tisztek nyilvánosan próbálják elkapni az ukrán férfiakat, ami gyakran erőszakos konfliktushoz vezet.
Októberben egy ukrán parlamenti képviselő a közösségi médián keresztül figyelmeztetett arra, hogy jogi szigorítás várható azokkal szemben, akik segíteni próbálnak a férfiaknak abban, hogy elkerüljék a sorozótiszteket.
Miközben Moszkva azt mondta, hogy nyitott a béketárgyalásokra, hangsúlyozta, hogy azoknak figyelembe kell venniük a „terepen uralkodó valóságot”. Mivel Vlagyimir Putyin orosz elnök kizárta annak lehetőségét, hogy feladja Donyeck, Luganszk, Herszon és Zaporozsje területeit, valamint a Krímet, egy békemegállapodásnak területi engedményeket kellene tartalmaznia Ukrajna részéről.