Így osztaná fel Ukrajnát Oroszország
Az ukránok újabb zavarkeltésének vagy kiszivárogtatásnak tekinthetjük azt a hírt, miszerint Oroszországnak már kész tervei vannak Ukrajna felosztásáról. Alapos a gyanú, hogy Kijev a Kreml tervével rémületet akar okozni szövetségesei körében, hogy még több fegyvert és egyéb támogatást kapjon. Ami viszont látszik, hogy Ukrajna aligha tudja a háború előtti határait visszaállítani. A bonyolult ügy Kárpátalját is érinti – erről ír a Magyar Hírlap.Az ukránok minden „fronton” igyekeznek a globális Nyugatot rábírni, hogy minél több fegyvert és támogatást adjon a háború folytatásához. Most éppen Ukrajnának az oroszok általi feldarabolásával rémisztgetik szövetségeseiket. Az Interfax-Ukraina hírügynökség egy közelebbről meg nem nevezett ukrán hírszerzési forrásra hivatkozva közzétette Moszkva állítólagos tervét, amely Ukrajna három részre való „felszabdalását” tartalmazza. Az írás egy olyan dokumentumra hivatkozik, amelyet – legalábbis az Interfax-Ukraina szerint – az orosz védelmi minisztérium 2023 decemberében készített – ismerteti a Magyar Hírlap.
Létrehoznának egy oroszbarát államot
A feltételezett elképzelés tartalmazza az úgynevezett „Oroszország új régiói” néven futó területeket, Donyecket, Luhanszkot, Zaporizzsját, Herszont és a hozzájuk tartozó körzeteket.
Továbbá létrehoznának egy oroszbarát államot, amely Kijevet, Csernyihivet, Szumit, Harkivot, Poltavát, Kirovohradot, Dnyiprót, Odesszát, Cserkaszit, Vinnyicát és Zsitomirt és ezek agglomerációs övezeteit ölelné fel.
A harmadik régiónak a „Vitatott területek” nevet adták, ez Ukrajna nyugati részét jelenti, és ezt a térséget történelmi hovatartozás, valamint etnikai alapon, Lengyelország, Románia és Magyarország kapná.
Mindig is féltek attól, hogy Oroszország az Atlanti-óceánig akar rejeszkedni
A Magyar Hírlap cikkében emlékeztet arra is, hogy Moldva és Havasalföld 1834-es egyesülése után, 1881-ben kikiáltották a Román Királyságot. Az új monarchia útját állta a Nagy Péter – 17. és 18. század fordulója – óta létező egyik legfontosabb orosz stratégiai célnak, hogy a birodalom kijusson a meleg tengerekre, vagyis elérje a Boszporuszt és a Dardanellákat.
Az első világháború után Románia elrabolta a Magyar Királyságtól Erdélyt, amelynek északi részét Magyarország a második bécsi döntés következtében 1940-ben visszaszerezte.
Erdélyért cserébe a románok egy évvel később – miután a náci Németország megtámadta a Szovjetuniót – megkapták a ma részben Ukrajnához, részben pedig hivatalosan Moldovához tartozó Transznyisztriát. A terület nagy része a második világháborút követően visszakerült a Szovjetunióhoz, vagyis Ukrajnához. Bukarestben azóta félmillió transznyisztriai románról beszélnek, ami erős túlzás. Románia szempontjából ez az ukrajnai vitatott terület.
Idén márciusban megkezdődtek a bővítési munkálatok a Fekete-tenger partján lévő romániai Mihail Kogalniceanu-i támaszponton. Európa legnagyobb NATO-bázisa készül itt. A kisváros méretű, csaknem háromezer hektáros terület akár tízezer NATO-katona és családtagjaik állandó befogadására lesz alkalmas. A 2,5 milliárd eurós projektben kifutópályák, fegyverplatformok, katonai repülőgépek hangárjai, valamint iskolák, óvodák, üzletek és kórház is található. Ne feledjük, hogy 2022 tavaszán ez a támaszpont segített az orosz Fekete-tengeri flotta zászlóshajójának, a Moszkvának az elsüllyesztésében.
Nem került szóba Kárpátalja ügye
Idén február elején az orosz államfő a Tucker Carlson amerikai tévés újságírónak adott interjúban azt mondta: Kárpátalja hovatartozásának ügye az Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel való találkozáson szóba sem került.
A teljes cikket a Magyar Hírlap oldalán olvashatják.