Az Európai Bizottság útmutatót tett közzé az uniós tagállamok országos és regionális hatóságai számára, amely az integrációs stratégiák és kezdeményezések tervezésében, valamint a megvalósítást finanszírozó uniós források közötti eligazodásban nyújt segítséget – közölte Dimitrisz Avramopulosz, az Európai Bizottság migrációs politikáért és uniós belügyekért, valamint az uniós polgárságért felelős biztosa szerdán Brüsszelben.

Fotó: MTI, archív, illusztráció

Tájékoztatása szerint a dokumentum az olyan helyi integrációs stratégiák kidolgozását könnyíti meg, amelyek még a jelenlegi, 2020-ig terjedő költségvetési időszakban előirányozott uniós forrásokból részesülnek támogatásban.

„Ahhoz, hogy Európa továbbra is virágozzék, és társadalmainkat a jövőben is az összetartás és a befogadás jellemezze, nagyon fontos, hogy minden erőnkkel elősegítsük az integrációt. Az elkövetkezendő években ez lesz a prioritásunk. A migráció csak akkor nyit meg valódi lehetőségeket mind a lakosság, mind a migránsok és a menekültek számára, ha az újonnan érkezők sikeresen be tudnak illeszkedni a társadalomba” – fogalmazott.

Corina Cretu, a kohéziós politikáért felelős uniós biztos kijelentette, az EU amellett kötelezte el magát, hogy a migrációs kihívást lehetőséggé alakítja át a társadalom és gazdaság számára. A közzétett útmutató célja, hogy hozzájáruljon azoknak a tagországi integrációs kezdeményezéseknek a sikeréhez, amelyekhez az EU is biztosít forrásokat.

Az útmutató szerint az átfogó és hatékony hosszú távú integrációs stratégiáknak öt fontos területre kell kiterjedniük: a befogadásra, az oktatásra, a foglalkoztatásra, a lakhatásra, és a közszolgáltatásokhoz való hozzáférésre. A dokumentum felsorolja az öt kiemelt terület legsürgetőbb kihívásait és megfelelő támogató intézkedéseket is javasol hozzájuk, és ismerteti, hogy az egyes intézkedésekhez mely uniós forrásból lehet támogatást igényelni.

Mint a tájékoztatón elmondták, a tagállamok és a régiók az uniós finanszírozási lehetőségek széles skáláját vehetik igénybe különböző típusú integrációs kezdeményezéseikhez, amelyek lehetővé teszik például, hogy a migránsok érkezésük után nyelvórákra járjanak, egészségügyi ellátásban részesüljenek, vagy hogy segítséget kapjanak a munka- és lakáskereséshez és a társadalomba történő beilleszkedéshez.

MTI