Izrael kivonul Gázából: a német kancellár helyesli a döntést
Helyes lépésnek nevezte Friedrich Merz német kancellár az izraeli hadsereg bejelentett kivonását a Gázai övezetből Benjámin Netanjahu izraeli kormányfővel és Donald Trump amerikai elnökkel vasárnap folytatott telefonbeszélgetésében.A német kereszténydemokrata politikus szóvivője szerint egyebek között az Egyiptomban tervezett megbeszélésekről és az amerikai elnök béketervéről egyeztetett Trumppal és az izraeli kormányfővel. Merz úgy fogalmazott, hogy a mostani béketerv nyújtja a legjobb esélyt a Gázai övezetben fogva tartott túszok elengedésére és a békére a palesztinok lakta tengerparti sávban.
Mint mondta, az Egyiptomban folytatott megbeszéléseknek most egy gyors megállapodáshoz kell vezetniük a harctevékenységek végéről, valamint a túszok haladéktalan szabadon bocsájtásáról, a teljes körű humanitárius hozzáférésről és Hamász palesztin terrorszervezet lefegyverzéséről.
A tájékoztatás szerint a német kormány folytatja diplomáciai erőfeszítéseit a terv megvalósítása érdekében és kapcsolatban áll közel-keleti és amerikai partnereivel.
Johann Wadephul német külügyminiszter jelenleg közel-keleti körúton van, Katart követően vasárnap este Kuvaitba érkezik, ahol más uniós külügyminiszterekkel részt vesz az Öböl Menti Együttműködési Tanács ülésén, majd hétfőn Izraelbe utazik tovább.
Netanjahu az Euronews hírcsatornának nyilatkozva vasárnap gyengeséget vetett európai vezető politikusok szemére az iszlamista terrorral szemben. Szerinte Európa, ellentétben Trump elnökkel, rossz útra tért a közel-keleti válság rendezését illetően és megjutalmazta a radikális iszlamista Hamászt.
Az izraeli kormányfő arra utalva, hogy több nyugati állam elismerte a palesztin államot, úgy fogalmazott, egyes európai országok ezzel „lényegében engedtek a palesztin terrorizmusnak és a radikális iszlamista kisebbségeknek soraikban”. Európai politikusokkal ellentétben Trump elnök „realisztikus béketervet mutatott be, amely kikapcsolja a terrorista elemeket” – mondta, hozzátéve, hogy reménykedik abban, hogy megváltozik a gondolkodásmód Európában.
„Valóban barbárok ellen küzdünk, akik tönkre akarják tenni szabad társadalmainkat, el akarnak pusztítani titeket, és mi állunk a frontvonalon, miközben olyan emberek támadnak ránk Európában, akiket tulajdonképpen mi védelmezünk”
– hangsúlyozta az izraeli miniszterelnök.
