Járóka Lívia, az MTI-hez eljutatott közleményében hangsúlyozta: közös feladat a társadalmi befogadás, a kirekesztés elleni küzdelem és a társadalmi integráció előmozdítása.

Hirdetés

A képviselő hangsúlyozta: csaknem 80 év távlatából is látszik, hogy mindaz, ami történt az auschwitz-birkenaui haláltáborban népírtás és emberiesség elleni bűncselekmények sorozata volt. Ártatlan európai polgárokat irtottak ki egy kirekesztő ideológiát követve, amelynek egyetlen célja a szervezett pusztítás volt. Milliók életét vették el, tették tönkre és lehetetlenítették el. Ugyan Európa történelme során számos megpróbáltatáson ment keresztül, a XX. század vérzivataros évtizedei a legalapvetőbb értékeink elleni módszeres támadásnak bizonyultak, amelyek sosem ismétlődhetnek meg – húzta alá a politikus.

Kijelentette: középpontban a béke szeretetének és a kölcsönös tiszteletnek kell állnia. „Csak ez által leszünk képesek szembenézni a kontinensünket érő kihívások és válságok sorozatával. Közösen kell megerősítenünk az egyenlő bánásmód európai normáit, fellépnünk az erőszak, a kirekesztés és a negatív diszkrimináció minden létező formája ellen” – fogalmazott Járóka, majd hozzátette: mindehhez hatékonyan és célirányosan kell alkalmazni az integrációt célzó európai uniós forrásokat.

A cigányellenesség elleni küzdelem alapjaként kell szolgálnia a tagállami erőfeszítéseknek, ehhez pedig elkötelezett kormányok, támogató többségi társadalom és vitális helyi közösségek szükségesek. „Európa erejét annak sokszínűsége adja és roma közösségeink e sokszínűség elengedhetetlen alkotóelemei” – tette hozzá Járóka Lívia.

Augusztus 2. a roma holokauszt emléknapja, amelyet 1972 óta tartanak meg a Cigány Világszövetség párizsi kongresszusának határozata alapján arra emlékezve, hogy 1944. augusztus 2-án éjjel több mint háromezer cigányt gyilkoltak meg az auschwitzi haláltáborban.

Korábban írtuk