Fotó: ShutterStock/Alexandros Michailidis
Hirdetés

Mint mondta, a tavaly augusztusban történt bejrúti robbantás a teljes káosz szélére sodorta a nehézségekkel küzdő országot.

A főképviselő a libanoni helyzetről tartott vitában hangsúlyozta: a válság olyan súlyos, hogy az ország egyes térségeiben naponta legfeljebb egy órán át van áram. Nincs kenyér, nincs víz, nincsen kórházi ellátás, üresek a polcok a gyógyszertárakban és a boltokban – tette hozzá.

Borrell üdvözölte az új libanoni kormány megalakítását, úgy vélte, hogy ez jó hír és szükséges lépés volt a helyes irányba. Hozzátette azonban, hogy az új vezetésnek már hat hónappal ezelőtt meg kellett volna alakulnia, mivel a válság immáron nagyon súlyossá vált.

Az EU arra bátorítja Nadzsib Mikáti miniszterelnököt, hogy folytassa a tárgyalásokat a Nemzetközi Valutaalappal (IMF). Ez az egyetlen módja annak, hogy Libanon elkerülje a pénzügyi összeomlást, amely már küszöbön áll – jelentette ki. „Készen állunk a további segítségnyújtásra, amennyiben az új kormány kulcsfontosságú intézkedéseket és reformokat indít el” – fűzte hozzá.

Korábban írtuk

Hölvényi György, a KDNP uniós parlamenti képviselője a vitához kapcsolódó sajtóközleményében hangsúlyozta: minden eszközzel meg kell akadályozni, hogy a jelenlegi bizonytalan politikai helyzetben megerősödjenek a szélsőségek, így az EU-nak elemi érdeke és történelmi felelőssége kiállni Libanon mellett.

A kereszténydemokrata politikus rámutatott: „a helyzet egyre romlik, az egy évvel ezelőtti bejrúti robbanás körülményei továbbra is tisztázatlanok, nem történt meg a felelősök számonkérése, ami óriási társadalmi feszültségeket okoz”.

A helyzet stabilizálása azért is kulcsfontosságú, mivel Libanon a Közel-Kelet gazdasági és bankszektori központja, így a válság beláthatatlan következményekkel járó regionális krízissé szélesedhet – tette hozzá Hölvényi György.