Jóváhagyták a halasztási kérelmet
Megállapodtak az Egyesült Királyság európai uniós kiválási határidejének újabb halasztását célzó brit kérelem jóváhagyásáról a bennmaradó tagállamok kormányai, annak hosszáról azonban csak később születik döntés - közölte az Európai Bizottság szóvivője pénteken.FRISS:
Az Egyesült Királyság nem tud a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) jövő csütörtöki határnapján kilépni az Európai Unióból – mondta pénteken Sajid Javid brit pénzügyminiszter. Boris Johnson miniszterelnök szerint ugyanakkor még van lehetőség az október 31-i kilépésre, de ez most már az EU-tól függ.
Mina Andreeva újságírói kérdésre válaszolva megerősítette, hogy délelőtti ülésükön elvi megegyezésre jutottak a huszonhetek brüsszeli uniós nagykövetei, egyelőre pedig nincs terv soron kívüli EU-csúcstalálkozó összehívására, írásbeli eljárással történhet meg a jóváhagyás.
Michel Barnier, az EU Brexit-ügyi főtárgyalója kiválónak nevezte a találkozót, és elmondta, hogy a munka a következő napokban folytatódni fog.
Névtelenséget kérő tisztségviselők arról számoltak be, hogy a tervek szerint jövő hét elején határoznak a hosszabbítás időtartamáról, miután a brit törvényhozás szavaz az előrehozott parlamenti választás kiírását célzó indítványról.
Boris Johnson brit miniszterelnök kedd este bejelentette, kormánya szünetelteti a kiválás feltételrendszerét rögzítő megállapodás ratifikációs folyamatát, miután a londoni parlament alsóháza elfogadta a szerződés általános alapelveit, de leszavazta az annak jóváhagyására kidolgozott rendkívül feszes menetrendet.
Johnsont törvény kötelezte arra, hogy a most érvényes, jövő csütörtöki határidő kiterjesztését kérelmezze 2020. január 31-ig. Több tagállam, köztük Franciaország rövidebb halasztást tartana megfelelőnek.
Bármilyen döntést egyhangúlag kell meghozniuk a huszonhetek állam- illetve kormányfőinek.