Káosztól tart Biden elnök: véget ér a migrációs korlátozás
Véget ér a még Donald Trump által bevezetett Title 42 migrációs korlátozás az Egyesült Államokban, a mexikói határon tízezres tömeg gyülekezik – Joe Biden szerint „kicsit kaotikus” lesz egy ideig a helyzet.Sokan a legrosszabbtól tartanak az Egyesült Államokban azután, hogy csütörtökön lejár a Title 42 néven ismertté vált migrációs korlátozás, amit még Donald Trump korábbi amerikai elnök vezetett be – ismerteti a Mandiner.
2022 áprilisában viszont az amerikai járványügyi hatóság a Covid lecsengése miatti közegészségügyi enyhülésre hivatkozva bejelentette, hogy felfüggesztenék a Title 42 alkalmazását. Ugyan republikánus vezetésű amerikai tagállamok mindent megtettek, hogy továbbra is érvényben tartsák a korlátozásokat, végül május 11-én lejárnak a szövetségi szintű, eddigi Covid-korlátozások, így vége lesz a Title 42-nek is.
A BBC szerint ennek következménye a durván megugró migrációs beáramlás lesz: amerikai illetékesek szerint a márciusban mért napi 5 ezer fős bevándorlás akár több mint 10 ezressé nőhet.
Amint megszűnik a korlátozás, a hatóságok nem tudják automatikusan blokkolni a menedékkérelmeket, és minden kérelmet és kérelmezőt alaposan meg kell majd vizsgálniuk, s csak ezután dönthetnek majd a menedékkérelem jogosságáról.
A Biden-kormányzat emellett több intézkedést is bevezetett, hogy a bevándorlókat a legális utakra terelje – így próbálva elérni, hogy ne illegálisan érkezzenek be az Egyesült Államok területére.
Május 2-án született egy megállapodás Mexikó és az Egyesült Államok között, mely szerint Mexikó havonta 30 ezer migránst fogad be Kubából, Haitiből, Nicaraguából és Venezuelából, míg az Egyesült Államok 100 ezer embert fogad be Hondurasból, Guatemalából és El Salvadorból. Az USA egyúttal központokat nyit Kolumbiában és Guatemalában, hogy helyben indítsák meg a kérelmezők legális elbírálását, ne pedig a nagyrészt bűnbandák uralta embercsempész útvonalakat használják a tömegek az illegális bevándorlásra.
A Title 42 megszüntetése utáni migrációs káosz kapcsán megszólalt Joe Biden amerikai elnök is.
– Megteszünk mindent, ami tudunk. A válasz az, hogy majd később meglátjuk
– reagált arra a kérdésre, hogy az Egyesült Államok készen áll-e a várható migrációs hullámra.
Alejandro Mayorkas amerikai belbiztonsági miniszter kijelentette:
– Felszólítjuk a migránsokat, hogy ne higgyenek az embercsempészeknek, akik a profitjuk érdekében hazudnak. Jogszerű utakat építünk ki az Egyesült Államokba való bevándorláshoz.
A republikánusok is reagáltak a fejleményekre; Greg Abbott texasi kormányzó taktikai határőr erőket küld a határra, miközben arról beszélt: Biden elnök gyakorlatilag kiteríti a szőnyeget az illegális migránsok elé, és aláássa a helyi hatóságok munkáját.
– Joe Biden a nyitott határok politikájával hátráltatta a határvédelmi képességeinket
– jelentette ki a republikánus kormányzó.
A BBC szerint a migrációs helyzet nyilvánvalóan a 2024-es amerikai elnökválasztási kampány egyik fő témája lesz, s a jelölti szándékait már bejelentő Donald Trump rendszeresen emlegeti is a Title 42-t, mint az egyik legsikeresebb politikáját.
Az AP és a NORC Center felmérése szerint 10-ből 4 amerikai azt szeretné, ha kevesebb bevándorlót engednének be az országba. Ezen az állásponton van a republikánus szavazók kétharmada és a demokraták negyede – míg a demokraták 37 százaléka éppen, hogy több bevándorlót engedne be az Egyesült Államokba.
A Mandiner cikkében megjegyzi, a helyzet már a korlátozás megszüntetésének napján fokozódik: friss hírek szerint már most rekord számú, több mint 10 ezer migráns érkezett 24 óra alatt az USA és Mexikó határához.
Az Egyesült Államokra váró kihívásokra Joe Biden elnök lakonikus tömörséggel válaszolt: szerinte a határon a helyzet kaotikus lesz egy kis ideig.