Katar tárgyalást sürget a gázai tűzszünet második fázisáért
Muhammad bin Abdurrahmán Asz-Szání katari miniszterelnök vasárnap sürgette, hogy Izrael és a Hamász radikális iszlamista palesztin szervezet haladéktalanul kezdjen tárgyalásokat a tűzszünet második fázisáról.„Követeljük, hogy haladéktalanul kezdjék meg az egyeztetéseket, ahogy arról a (tűzszüneti) megállapodás rendelkezik” – húzta alá Asz-Szání a török külügyminiszterrel, közösen tartott dohai sajtótájékoztatóján.
A tűzszüneti megállapodás értelmében a második fázis végrehajtásával kapcsolatos tárgyalásokat az első fázis 16. napja, vagyis február 3. előtt meg kell kezdeni.
Izrael és a palesztin terrorszervezet januárban állapodott meg egy három fázisból álló tűzszünetben, amelynek köszönhetően leálltak a harcok a Gázai övezetben. A Hamász eddig 18 túszt engedett szabadon cserében izraeli börtönökben raboskodott több száz palesztinért. Mindennek ellenére továbbra is 70-nél több izraeli túsz maradt még a Gázai övezetben.
A második fázisban szerepel egyebek között az, hogy a Hamász elengedné a még fogságban tartott túszokat, tartósan véget vetnének az ellenségeskedéseknek a palesztinok lakta térségben, ahonnan az izraeli haderő teljesen ki is vonulna.
A katari kormányfő ugyanakkor rámutatott, hogy „egyelőre nem világos, hogy a küldöttségek hová mennek majd és mikor”. Hozzátette, hogy a közvetítők már telefonos úton felvették a kapcsolatot a konfliktus szereplőivel, Katar pedig ütemtervet dolgozott ki a tárgyalások következő fordulójához. Reményét fejezte ki, hogy a napokban majd látnak elmozdulást a kérdésben.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök hivatala közölte, hogy a második fázisról az egyeztetéseket hétfőn kezdenék meg a kormányfő washingtoni látogatása alkalmával, amikor is Donald Trump amerikai elnök közel-keleti megbízottjával, Steve Witkoff-fal is találkozni készül. A hivatal tájékoztatása szerint Netanjahu Witkoff-fal egyebek között megbeszéli Izrael tűzszünettel kapcsolatos álláspontját, a megbízott pedig ezt követően a konfliktusban közvetítő Egyiptom és Katar tisztségviselőivel veszi fel a kapcsolatot.