Kelemen Hunor: az erdélyi magyar közösségnek erős képviselet kell
Az erdélyi magyar közösségnek erős hang, erős képviselet kell – mondta a Romániai Magyar Demokrata Szövetség államfőjelöltje hétfőn Margittán, a Horváth János Elméleti Líceum új épületszárnyának alapkőletételén.A népességfogyást csak akkor tudjuk megállítani, ha a szülőföldön olyan feltételeket teremtünk a felnövekvő generációknak, hogy ha elmennek, vissza akarjanak jönni – közölte Kelemen Hunor.
Az RMDSZ számára az oktatás az egyik legfontosabb terület, mivel az – a család és az egyház mellett – „olyan alappillér, mely az identitás megőrzésének elengedhetetlen keretét adja„ – tette hozzá. Felidézte: az RMDSZ az elmúlt időszakban számos magyar iskolát indított, újraindított és épített, és „a falak után a tartalommal is foglalkozni kell”.
A 21. században akkor tud sikeres lenni az oktatás, ha kevesebb tanóra van, és a gyerekek képességeire, tehetségére alapoz – húzta alá. Úgy vélte: a román oktatási rendszer hatékonyabbá tételéhez a tananyagot is le kell egyszerűsíteni, és lehetővé kell tenni a pedagógusok számára, hogy rugalmasan oktassák a diákokat. Kelemen Hunor kitért a szakoktatás, a kétszintű érettségi és a román nyelv elsajátításának szükségességére, rámutatva: minden magyar gyerek kell, hogy tudjon kommunikálni románul, ”mert akkor fog itthon maradni„.
Az RMDSZ terveinek megvalósításához a jelenlévők támogatását kérte, hogy a június 9-i romániai helyhatósági és EP-választásokon megvalósított sikeres összefogást ismételjék meg a november 24-i elnök- és a december elsejei parlamenti választásokon is.
Cseke Attila szenátor, volt fejlesztési miniszter a margittai magyar iskola létrehozása-fejlesztése kapcsán kijelentette: az út felét megtették, most kezdődik a második fele, amihez a közösség további támogatására van szükség
Emlékeztetett: a partiumi kisvárosban 2011-ben indult az önálló magyar iskola, azóta folyamatos az építkezés. Rámutatott: a felépülő ingatlanban a tantermek mellett könyvtár, multifunkcionális terem, konyha és ebédlő is lesz, és a jövőben sportcsarnokot is szeretnének építeni az iskolának. „Ez az út második fele” – mondta a szenátorjelölt, hozzátéve: ehhez az kell, hogy az RMDSZ ott lehessen, ahol a döntések születnek, a bukaresti kormányban, fejlesztési minisztériumban. Ehhez a közösség támogatását kérte a közelgő romániai választásokon.
Nagy Gabriella iskolaigazgató beszédében arra emlékeztetett, hogy a mostani sikerhez sok munka, reménytelennek tűnő egyeztetés, kilátástalannak látszó harc vezetett. Felidézte: a környékbeli magyar gyerekeket is befogadó magyar iskola 2011-ben nyitotta meg kapuit, 2014-ben óvodával bővült, 2015-ben felavatták az új épületet, 2020-ban a sportpályát, most pedig újabb épületszárny alapkövét tették le. Aláhúzta: nem volt hiábavaló a harc, a munka, a kitartás, mert a margittai magyarság él és élni akar, az új épület ennek a fejlődését, megmaradását szolgálja.
Az épületszárny építésére már aláírták a kivitelezési szerződést, a beruházásra 2023-ban, Cseke Attila fejlesztési minisztersége idején ítéltek meg közel hárommillió euró támogatást. A háromszintes ingatlannak a tervek szerint egy év három hónap alatt kell elkészülnie. Az új épületszárny a meglévő másik két épülettel együtt korszerű körülményeket biztosít majd a kisváros iskolájában tanuló 850 magyar diáknak.
A Bihar megyei Margittán a legutóbbi romániai népszámláláson a mintegy 13 500 lakosból 4726 (35 százalék) vallotta magát magyarnak.