Az Intercontinental Exchange (ICE) adatai szerint az irányadó határidős jegyzések hétfőn több mint 4 százalékkal emelkedtek, elérve az 1000 köbméterenkénti 620 dollárt, vagyis háztartási árfolyamon számolva a megawattóránkénti 58 eurót, ami 2023 februárja óta a legmagasabb érték.

Hirdetés

Az előző rekordot, amely meghaladta az 590 dollárt 1000 köbméterenként, a múlt hónapban regisztrálták, miután Ukrajna elutasította az Oroszországgal kötött gáztranzit-megállapodás meghosszabbítását. A Gazprom orosz energiaipari óriáscéggel kötött ötéves szerződés december 31-én lejárt, és ezzel megszűnt Ukrajnán keresztül a vezetékes gázszállítás Magyarország, Románia, Lengyelország, Szlovákia, Ausztria, Olaszország és Moldova felé. Volodimir Zelenszkij ukrán vezető szerint a szerződés felmondásának célja Moszkva energiabevételeinek megszüntetése volt.

Északnyugat-Európa az elkövetkező napokban fagyos hőmérsékletre készül, ami várhatóan növeli a fűtési igényt és felgyorsítja a gáztartalékok kimerülését. A készletek jelenleg 49 százalékos kapacitáson állnak, ami a legalacsonyabb érték az évnek ebben az időszakában a 2022-es energiaválság óta, szemben az egy évvel ezelőtti 67 százalékkal – írja a Bloomberg.

A kereskedők figyelik az uniós árukra kivetett esetleges amerikai vámok hatását is – jegyezte meg a kereskedőház. Donald Trump amerikai elnök vasárnap bejelentette, hogy 25 százalékos vámot tervez kivetni az országba irányuló összes acél- és alumíniumimportra, és hasonló vámokat fontolgat az európai termékekre is. Korábban azt követelte, hogy az EU növelje az amerikai cseppfolyósított földgáz (LNG) vásárlását, különben importvámokkal kell szembenéznie.

Korábban írtuk

Ezek az intézkedések a Bloomberg szerint megtorláshoz vezethetnek, ami potenciálisan növelheti az LNG-behozatal költségeit, amely esetében az USA az EU legnagyobb beszállítója.

Az ukrajnai konfliktus 2022-es eszkalálódását követően az orosz energiától való függőség csökkentésére irányuló erőfeszítések ellenére Oroszország tavaly az EU második legnagyobb LNG-szállítója lett. Az Eurostat adatai szerint 2024 harmadik negyedévében részesedése 18,9% volt, szemben az USA által biztosított 37,8 százalékkal.

Az EU az Ukrajnával kapcsolatos szankciók és az Északi Áramlat gázvezetékek 2022-es szabotálása miatt drámai mértékben csökkentette az orosz gázimport, amely korábban az unió teljes ellátásának 40 százalékát tette ki – írja az Orosz Hírek.