A 155. gépesített dandár egy zászlóshajónak szánt ukrán egység lett volna, amelyet Franciaország képez ki és szerel fel. A „Kijevi Anna” nevet egy középkori herceg, I. Henrik francia királyhoz feleségül ment bölcs Jaroszláv fejedelem lánya után kapta, és az egységet Emmanuel Macron francia elnök személyesen ellenőrizte októberben Északkelet-Franciaországban.

Hirdetés

A katonák közül mintegy 2300-at Franciaországban, további 2200-at pedig Ukrajnában képeztek ki. Anélkül, hogy nyilvánosságra hozta volna a dezertőrök számát, az AFP-nek nyilatkozó tisztviselő azt állította, hogy azok továbbra is nagyon marginálisak, tekintve a kiképzésen részt vett emberek mennyiségét.

„Francia laktanyákban voltak, joguk volt kimenni” – mondta a tisztviselő, hozzátéve, hogy a katonák az ukrán parancsnokság által előírt fegyelmi rendszernek voltak alávetve. A tisztviselő hangsúlyozta, hogy Franciaországnak nem volt hatásköre a dezertőrök letartóztatására. „Igen, vannak problémák, tisztában vagyunk velük” – mondta az AFP hírügynökségnek Mihajlo Drapatij, az ukrán szárazföldi erők nemrég kinevezett parancsnoka.

Az AFP szerint a Franciaországba érkező katonák többsége harci tapasztalattal nem rendelkező sorkatona volt, és 300 ukrán elöljáró kísérte őket. Jurij Butuszov népszerű ukrán újságíró a hónap elején arról számolt be, hogy tucatnyi katona dezertált a dandárból Franciaországban, és további 1700-an szöktek meg, miközben Ukrajnában szolgáltak. Butuszov szerint a dandár magas rangú parancsnokait „vagy kirúgták, vagy éppen kirúgják”.

Az újságíró jelentését kommentálva Drapatij az AFP-nek azt mondta, hogy „a bemutatott tények egy része valóban megtörtént, de talán nem olyan mértékben és terjedelemben, mint ahogyan azt bemutatták”.

A dandár elismerte, hogy személyzeti problémái vannak, és a közösségi médiában felhívást tett közzé, hogy az elveszett újoncai jelentkezzenek vissza a bázisra. „Megértjük, hogy az okok, amelyek arra kényszerítették önöket, hogy eltűnjenek az állományból, különbözőek lehettek” – írta az egység hétfőn a Facebookon közzétett közleményében. „Térjetek vissza a csapathoz. Várunk rátok.”

Tatjana Szapjan, az ukrán Állami Nyomozóiroda szóvivője az Interfax-Ukrajina hírügynökségnek elmondta, hogy a hatóságok dezertálás és hatalommal való visszaélés miatt vizsgálódnak a brigád ellen. Múlt héten Rusztem Umerov védelmi miniszter bejelentette, hogy a Védelmi Minisztérium „átfogó elemzést” fog végezni a szárazföldi erők parancsnokságán, és „reformokat hajt végre a vezetési és személyzeti politikában”.

Az ukrán hadsereg létszámhiánnyal és alacsony morállal küzd a frontvonalon, a katonák, újságírók és katonai bloggerek egyre gyakrabban bírálják a kormányt – olvasható az oroszhírek.hu portálon megjelent cikkben.

Korábban írtuk