Kínai jelentés: visszaesés az Egyesült Államok emberi jogi helyzetében
„A 2022-es év mérföldkőnek számító visszaesést jelent az Egyesült Államok emberi jogi helyzetében” – olvasható a Kínai Népköztársaság Államtanácsi Tájékoztatási Hivatala által kiadott Jelentés az Emberi Jogok Megsértéséről az Egyesült Államokban 2022-ben című dokumentumban. Az írás aznapra volt keltezve, amikor kezdetét vette az amerikai demokráciacsúcs – írja a hirado.hu.„A magát az emberi jogok védelmezőjének címkéző Egyesült Államokban olyan krónikus betegségek burjánzanak, mint a pénzimádat, a faji megkülönböztetés, a fegyveres és rendőri erőszak, valamint a vagyoni polarizáció. Az emberi jogi szabályozás és az igazságszolgáltatás rendkívüli visszalépést szenvedett el, ami tovább ássa alá az amerikai nép alapvető jogait és szabadságait” – ismerteti a kínai szerv jelentését a közmédia hírportálja.
A Kínai Népköztársaság Államtanácsi Tájékoztatási Hivatala szerint a 2022-es év mérföldkőnek számító visszaesést jelent az Egyesült Államok emberi jogi helyzetében.
A Jelentés az Emberi Jogok Megsértéséről az Egyesült Államokban 2022-ben című dokumentumot épp aznapra, tehát március 28-ra keltezték, amikor kezdetét vette az idei amerikai demokrácia-csúcs. Mint ismert, a főszervező Egyesült Államok az atlanti szövetségi rendszerből se Magyarországot, se Törökországot nem hívta meg a találkozóra.
A kínai állami szerv jelentésében nyilvános, bárki számára elérhető forrásokra hivatkozik, igen gyakran olyan mértékadó nyugati, amerikai médiumokra, mint a CNN, a New York Times, a Wall Street Journal, a Fox, a USA Today, a Guardian vagy a BBC, de több ízben az amerikai adminisztráció nyilvános kutatásait jelöli meg forrásaként.
Az Egyesült Államok világelső a tömeges lövöldözések terén
A dokumentum szerint az Egyesült Államok világelső a fegyvertartás, a fegyveres gyilkosságok és a tömeges lövöldözések terén.
A Gun Violence Archive honlap szerint az Egyesült Államokban a tömeges lövöldözések száma jelentősen megnőtt az elmúlt években. 2022-ben a fegyveres erőszak 43341 ember halálát okozta, és 37763 embert sebesített meg. 636 tömeges lövöldözés történt az Egyesült Államokban, ami átlagosan napi kettőt jelent. Amerika lőfegyverrel elkövetett emberölések száma nyolcszor magasabb, mint Kanadáé, 13-szor magasabb, mint Franciaországé, és 23-szor magasabb, mint Ausztráliáé.
„A fegyveres erőszak amerikai betegséggé vált” – vonták le a következtetést a kínaiak.
Egyre rosszabb a rendőri erőszak helyzete
„Az Egyesült Államok egy olyan ország, amelyet a szélsőséges erőszak határoz meg, ahol az embereket mind az erőszakos bűncselekmények, mind az erőszakos bűnüldözés fenyegeti, és biztonságuk messze nem garantált. A börtönök túlzsúfoltak, és modern rabszolgatartó intézménnyé váltak, ahol a kényszermunka és a szexuális kizsákmányolás mindennapos” – állítják a jelentés szerzői.
A dokumentum szerint a rendőri erőszak helyzete egyre rosszabb. 2022-ben rekordszámú, 1239 ember halt meg rendőri erőszak következtében az Egyesült Államokban – ez derül ki a Mapping Police Violence című adataiból.
Az év során mindössze 10 olyan nap volt, amikor nem történt rendőri emberölés.
Az amerikai demokráciát a pénz működteti
A választási költségek azóta ugrottak meg, hogy 2010-ben és 2014-ben feloldották az adományozási korlátokat. Az OpenSecrets által közzétett elemzés szerint a 2022-es félidős állami és szövetségi választások összköltsége közel 17 milliárd dollár volt, ami a történelem legdrágább választását jelenti.
A szövetségi jelöltek és politikai bizottságok 8,9 milliárd dollárt, míg az állami jelöltek, pártbizottságok és szavazási intézkedésekkel foglalkozó bizottságok 7,8 milliárd dollárt költöttek, mindkettő rekordot jelent. A CNN 2022. december 8-án arról számolt be, hogy a 2022-es öt legdrágább szenátusi versenyre közel 1,3 milliárd dollárt költöttek az előválasztások és az általános választások során. Az élen a pennsylvaniai szenátusi verseny áll, ahol ebben a ciklusban közel 375 millió dollárt fordítottak a versenyre.
„A politikai adományok oligarchiát teremtenek” – áll a jelentésben. A milliárdosoktól származik az összes szövetségi szintű adomány 15 százaléka 2021. január 1. és 2022. szeptember 30. között, szemben a 2020-as választási ciklus 11 százalékával – jelentette a Reuters 2022. november 9-én, hozzátéve, hogy Soros György pénzember volt a legnagyobb egyéni adományozó, aki több mint 128 millió dollárt költött a demokrata kampányok támogatására.
„A milliárdosok vagyona megfojtotta a demokráciánkat” – idézte a jelentés Frank Clementét, az Amerikaiak az Adóügyi Igazságosságért (Americans for Tax Fairness, ATF) szervezet ügyvezető igazgatóját.
Növekvő faji megkülönböztetés és egyenlőtlenségek
A jelentés felidézi, hogy az ENSZ faji megkülönböztetés felszámolásával foglalkozó bizottsága az Amerikai Egyesült Államok 2022. szeptember 21-én közzétett, az Egyesült Államok tizedik-tizenkettedik jelentéséről szóló, 2022. szeptember 21-én közzétett záró észrevételeiben megállapította, a gyarmatosítás és a rabszolgaság elhúzódó örökségei továbbra is táplálják a rasszizmust és a faji megkülönböztetést országszerte.
A National Public Radio (NPR) a National Registry of Exonerations jelentésére hivatkozva 2022. szeptember 27-én arról számolt be, hogy a feketék az Egyesült Államok lakosságának kevesebb mint 14 százalékát teszik ki, de 53 százalékát teszik ki azoknak, akiket tévesen ítéltek el súlyos bűncselekményért, majd büntetésük legalább egy részének letöltése után szabadultak. A fekete amerikaiak körülbelül hétszer nagyobb valószínűséggel ítélték el őket tévesen három súlyos bűncselekmény miatt, mint a fehéreket, és a feketék 19-szer nagyobb valószínűséggel ítélték el őket tévesen kábítószer-bűncselekmények miatt – tette hozzá a National Registry of Exonerations jelentése
A BBC 2022. júliusi jelentése szerint az Egyesült Államokban a fehér és fekete lakástulajdonosi arányok közötti különbség 120 éve a legnagyobb.
Súlyosbodó megélhetési válság az alsóbb osztályok körében
A Statista Research Department 2022. szeptember 30-án közzétett adatai szerint az Egyesült Államokban a Gini-együttható 2021-ben rekordmagasra, 0,49-re emelkedett, mivel a szegénységi ráta már a második egymást követő évben nőtt, 37,9 millió ember él szegénységben. Az amerikai jegybank statisztikái szerint az Egyesült Államok lakossága leggazdagabb 1 százalékának teljes vagyona 2021 negyedik negyedév végén elérte a rekordot jelentő 45,9 billió amerikai dollárt, és vagyonuk több mint 12 billió dollárral, azaz több mint egyharmadával nőtt a COVID-19 világjárvány alatt. Az amerikai családok által 2022 közepén tartott mintegy 1,7 billió dolláros többletmegtakarításból mintegy 1,35 billió dollár a keresők felső felénél volt, míg az alsó felénél mindössze 350 milliárd dollár.
A hajléktalanok száma drámaian megnőtt. Az Egyesült Államok Lakásügyi és Városfejlesztési Minisztériuma által kiadott 2022-es hajléktalan-helyzetet értékelő éves jelentés szerint 2022-ben több mint 580 000 amerikai tapasztalta, hogy egyetlen éjszaka hajléktalan volt, és 40 százalékuk fedél nélküli helyeken, például az utcán, elhagyott épületekben vagy más, emberi tartózkodásra alkalmatlan helyeken élt. Az elmúlt három év során Kaliforniában legalább 22 500 fővel 173 800-ra nőtt a fedél nélküliek száma. Az állam azonban csak mintegy 5000 férőhelyet biztosít a hajléktalanok számára. A Los Angeles Times 2022. december 21-én arról számolt be, hogy a kaliforniai Long Beachen a hajléktalanok száma drámai mértékben, 62 százalékkal nőtt a 2020-as évhez képest, köztük 1282 krónikusan hajléktalan, fogyatékkal élő emberrel.
Történelmi visszalépés a nők és a gyermekek jogaiban
A kínai jelentés nehezményezi, hogy a nők elvesztették az abortusz alkotmányos védelmét Amerikában. Az amerikai Legfelsőbb Bíróság Roe kontra Wade ítéletének hatályon kívül helyezésével megszűnt a nők abortuszhoz való alkotmányos joga A jelentés szerint ez „hatalmas csapást mér a nők emberi jogaira és a nemek közötti egyenlőségre”.
A féktelen fegyveres erőszak a gyermekek életét fenyegeti. A Kaiser Family Foundation 2022. október 14-én kiadott egy jelentést, amely szerint 2011 és 2021 között közel 18 500 17 éves és annál fiatalabb gyermeket öltek meg fegyveres erőszak következtében az Egyesült Államokban. 2021-ben naponta átlagosan hét gyermeket öltek meg lövöldözésben. A Washington Post 2022. december 11-én arról számolt be, hogy 2022-ben több mint 5800 18 év alatti gyermek sérült meg vagy halt meg lövöldözés következtében az Egyesült Államokban. 2022. december 1-jére a gyermekeket érintő halálos kimenetelű lövöldözések több mint kétszeresére nőttek 2021-hez képest, és a gyermekeket érintő nem halálos kimenetelű lövöldözések is 80 százalékkal emelkedtek.
2022-ben az iskolai lövöldözések száma pedig 302 volt, ami 1970 óta a legmagasabb érték.
Humanitárius katasztrófát okoztak a katonai beavatkozások
A jelentés felidézte, John Mearsheimer amerikai tudós rámutatott, hogy a „liberális hegemónia” politikája keretében az Egyesült Államok hajlamos folyamatosan háborúkat provokálni, ami növeli a konfliktusokat a nemzetközi rendszerben és instabilitást okoz.
A tengerentúli amerikai katonai műveletek humanitárius katasztrófákat okoztak – a jelentés értékelése szerint. 2022. december 20-án a Common Dreams nonprofit amerikai médium „Warren, Jacobs Accuse Pentagon of Vastly Undercounting Civilians Killed by US Military” című cikkében rámutatott, hogy az Airwars brit székhelyű megfigyelő csoport adatai szerint csak az amerikai légicsapások 2001 óta közel 100000 bombázás során 48000 civilt öltek meg
A teljes cikket a közmédia hírportálján olvashatják.
Az angol nyelvű jelentés ITT érhető el.