Kínzásnak vetették alá a Wikileaks-alapítót?
A WikiLeaks internetes kiszivárogtató portál alapítója, Julian Assange az évekig tartó bezártság és üldöztetés miatt a pszichés kínzás "egyértelmű" jeleit mutatja -közölte Nils Melzer, az ENSZ kínzásokat felderítő különleges jelentéstevője pénteken.Melzer május 9-én látogatást tett Julian Assange nagy-britanniai börtönében két egészségügyi szakértővel, akiknek szakterülete a kínzások potenciális áldozatainak vizsgálata.
„Nyilvánvaló volt, hogy Assange egészségi állapotát súlyosan érintette a rendkívül ellenséges és önkényes környezet, amelynek sok évig kitették”
– írta közleményében.
Úgy vélte, hogy a fizikai gyengélkedés mellett Assange „a huzamosabb ideig tartó pszichés kínzás összes tünetét mutatja, ideértve a rendkívüli stresszt, a krónikus szorongást és a nagyfokú pszichés traumát is”.
Melzer úgy fogalmazott, hogy az elmúlt 9 év során Assange-t egyre súlyosabb zaklatásoknak tették ki: jogi üldöztetésnek, elszigeteltségnek, megfigyelésnek, nyilvános megszégyenítésnek. Ebben az összefüggésben utalt az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Svédország és Ecuador szerepére. Melzer szerint összefogtak Assange ellen, hogy „elszigeteljék, ördöginek fessék le és zaklassák”.
A WikiLeaks-alapító Julian Assange hét éven át élt Ecuador nagykövetségén Londonban, ahova a brit igazságszolgáltatás elől menekült, hogy ne adhassák ki Svédországnak, ahol nemi erőszak gyanúja miatt nyomoznak utána. Assange valójában nem a svéd vádaktól tart igazán, hanem attól, hogy kiadják az Egyesült Államoknak, ahol a szexuális visszaéléseknél sokkal súlyosabb büntetési tétellel fenyegetett bűncselekményekkel, egyebek mellett titkos adatok törvénytelen megszerzésével és államtitoksértéssel vádolják. Assange-t azt követően vették őrizetbe a brit hatóságok április 11-én, hogy Ecuador végül megvonta tőle a menedéket, majd 50 hét letöltendő szabadságvesztésre ítélték, mert nem jelent meg a bíróságon.
Múlt csütörtökön az amerikai igazságügyi minisztérium tizenhét újabb vádpontot ismertetett Assange ellen. A tárca szerint Assange törvénybe ütköző módon hozta nyilvánosságra titkos források nevét, emellett támogatta és szövetkezett is Chelsea (született Bradley) Manninggel, az amerikai hírszerzés egykori elemzőjével, hogy bizalmas információkhoz jusson. Az Egyesült Államokban összesen már 18 vádat hoztak fel Assange ellen, aki több évtized börtönre számíthat, ha elítélik.