Kongó vészharangok
Nem csitul a botrány Franciaországban. A nyugalmazott tábornokok, tisztek és katonák polgárháborúra figyelmeztető nyílt levelét egy szintén katonák által jegyzett petíció követte, melyet közel 300 ezren írtak alá. Mi állhat a levelek mögött?Helyi híradások szerint Franciaországban rendszeressé váltak egyes migránsok által lakott városrészekben a rendfenntartó erők elleni támadások. Olyan is előfordult, hogy bűnözők tűzték ki a helyi rendőrök és közeli hozzátartozóik fotóit az épületek külső falára és lakóházak auláiba „élve vagy halva” jeligével. Mindennapos eset, hogy a rendbontók szemeteseket gyújtanak fel, majd csoportba verődve várják a helyszínre érkező tűzoltókat és rendőröket, bekerítik őket, és rájuk támadnak hol kövekkel, hol egyéb fegyverekkel. A közhangulatot különösen felborzolta, amikor áprilisban egy illegális tunéziai bevándorló berontott egy Párizs melletti rendőrőrsre, és Allah akbart kiáltva elvágta egy 49 éves, kétgyermekes rendőrnő torkát. Számos alkalommal érte támadás a terrorfenyegetettség miatt az utcán szolgálatot teljesítő katonákat is, akik a Charlie Hebdo szatirikus hetilap szerkesztősége elleni 2015. januári terrortámadás óta segítik a rendőri erőket.
Az első levél
A Valeurs actuelles című francia konzervatív hetilap április 21-én, a Charles de Gaulle elleni puccskísérlet 60. évfordulóján közölte a mintegy húsz nyugalmazott tábornok, száz, többségében szintén nyugalmazott magas rangú tiszt és több mint ezer katona által aláírt felhívást, melyben Emmanuel Macron államfőt a patriotizmus képviseletére kérték, aggodalmukat fejezve ki „a szétesés” miatt, amely „a hazát sújtja”.
A szöveg nagy port vert fel. Jean Castex miniszterelnök a leghatározottabban elítélte a nyílt levelet, több kormánypárti és baloldali képviselő az aláírók elleni jogi fellépést is szorgalmazta. Nem így a jobboldali Nemzeti Tömörülést vezető Marine Le Pen, aki egyetértett a katonák helyzetértékelésével, de leszögezte: a problémákat csakis politikai úton lehet megoldani.
– A levél időzítése, a benne leírtak és nevüket vállaló volt tábornokok korábbi politikai megnyilvánulásai miatt nem zárható ki, hogy politikai motiváció vezérelte a támogatókat – mondja lapunknak Soós Eszter Petronella Franciaország-szakértő, arra utalva, hogy Franciaországban nyáron regionális választások lesznek, ősztől pedig megkezdődik a jövő évi választási kampány. Az aláírók közül pedig többen megmérették már magukat helyhatósági választásokon a Nemzeti Tömörülés színeiben.
A szakértő szerint jelenleg a politikai verseny arról szól, hogy ki lép fel erőteljesebben a dzsihadizmus, a szeparatizmus és a terrorizmus ellen. A közbiztonság kérdésének felértékelődését mutatja Franciaország jobbratolódása is: míg 2017-ben a második fordulóban Emmanuel Macron 66-34 arányban verte meg Marine Le Pent, addig most csupán 56-44-re nyerne a radikális politikussal szemben.
A középutasként induló elnök tavaly októberben, nem sokkal Samuel Paty középiskolai történelemtanár lefejezése után ismertette az „iszlamista szeparatizmus” elleni akciótervét. A javaslatot az ellenzéki jobboldal az akkori formában nem támogatta, mert nem tartotta elég hatékonynak, míg a baloldal azért szavazott nemmel, mert szerinte felerősíti a muzulmánokkal szembeni diszkriminációt. A törvényjavaslattal kapcsolatos módosításokat, amelyek az első verzióban foglaltaknál szigorúbb intézkedéseket tartalmaznak, például az arcot fedő női ruhadarabok nyilvános viselésének tiltása, nemrég hagyta jóvá a jobboldali többségű szenátus, ahhoz azonban, hogy törvény legyen belőle, még a nemzetgyűlésnek is el kell fogadnia.
Almássy Ferenc Franciaország-szakértő úgy véli, hogy a levél megfogalmazója és támogatói által felvetett problémák már elég régóta emésztik a francia társadalmat, így tehát joggal vetődik fel a kérdés, hogy miért most tartották fontosnak világgá kürtölni aggodalmukat.
– Sokak szerint azon túl, hogy a katonák megelégelték a jelenlegi állapotokat, a felhívás elsődleges célja a kampány tematizálása – mondja a szakértő.
Bizonytalan hatások
A levél motivációja és hatása tehát nem egyértelmű. Almássy Ferenc szerint az, hogy Le Pen kiállt az aláírói mellett, egyfelől jó kampányüzenet lehet, ugyanis egy friss közvélemény-kutatás szerint a megkérdezettek 58 százaléka egyetért a tartalmával. 84 százalék véli úgy, hogy az erőszak fokozódni fog, 73 százalék tart attól, hogy Franciaország szétesik, 74 százalékuk szerint az antirasszizmus kontraproduktív, és ugyanennyien látják úgy, hogy egyes francia városokban nem érvényesülnek a köztársaság törvényei. Másfelől korántsem biztos, hogy a levél Le Pen népszerűségét növeli, hiszen Macron úgy tudja beállítani a dolgot, hogy a Nemzeti Tömörülést a korábbinál mérsékeltebb irányba vezérlő politikus most a „puccsistákkal” áll össze. A társadalom szélsőségektől való félelme tehát a jelenlegi elnök malmára is hajthatja a vizet.
A levél megjelenése után François Lecointre vezérkari főnök közölte, hogy az aláírók katonai tanács elé kerülnek, és a még aktívakat azonnal nyugdíjazhatják. Jean-Luc Mélenchon radikális baloldali elnökjelölt és a szenátusi zöldek is feljelentést tettek ez ügyben, azzal érvelve, hogy hivatalos személyként kötelesek így eljárni, ha bűncselekményt észlelnek.
Franciaországban a köztisztviselőkre, így a katonákra is vonatkozik a szólásszabadság joga, ezt azonban árnyalja a „visszafogottság kötelezettsége”, ami a nyilvános állásfoglalásokban politikai semlegességet jelent
– Kérdés, hogy meddig terjed a katonák szólásszabadsága, és hogy politikai nyilatkozatnak számít-e, ha nemzetvédelmi ügyben szólalnak meg. A közleményt széles körben értelmezték úgy, hogy a tábornokok puccsra és polgárháborúra készülnek. Valójában viszont figyelmeztetés volt a levél, hogy ha nem cselekszik a politikai elit, akkor bekövetkezhetnek a leírt események. Meglepődnék, ha az államcsínyre való felbujtás megállna a bíróságon – fejti ki Soós Eszter Petronella.
Hasonlóan értékeli Almássy Ferenc is: puccsot nem szokás előre bejelenteni.
– Kontraproduktív lehet, ha meghurcolják a tiszteket és katonákat, akik nevüket adták a levélhez, vagy akár csak az aláírókat. A hadseregben szép számban vannak hazafiak, akik egyetértenek a leírtakkal, ezért ha őket büntetés érné, az sok állományban levő katonát felháborítana, és mellesleg Le Pen is profitálna belőle – fűzi hozzá.
A második levél
A botrány tovább dagad. A Valeurs actuelles május 9-én újabb, ezúttal aktív katonák által jegyzett anonim levelet tett közzé, amelyben megerősítették a korábbi nyilatkozatot. Az interneten több mint kétszáznyolcvanezren írták alá.
Soós Eszter Petronella szerint a második levél érdekessége az, hogy az aláírók – állításuk szerint – szinte mindannyian részt vettek vagy nemzetközi bevetésben, vagy az Őrszem (Sentinelle) terrorellenes járőrözésben, amely a 2015. januári párizsi merényleteket követően kezdődött a belföldi terrorfenyegetettség miatt. Így saját bőrükön tapasztalhatták meg a folyamatokat, amelyek évek óta mérgezik Franciaországot.
– Míg az első kapcsán az ellenérdekeltek azzal érveltek, hogy a levél nem „a hadsereg” megnyilatkozása, hanem néhány amúgy is jobboldali vagy szélsőjobboldali katona egyéni akciója, a második, állományban levő katonák által megfogalmazott levél esetében már nehezebben képviselhetik ezt az álláspontot. Érthető az óvatosság, ugyanis Franciaországban igencsak magas a hadsereg bizalmi indexe: egy 2019-es felmérés szerint a lakosság 74 százaléka bízik vagy inkább bízik a fegyveresekben – mondja Soós Eszter Petronella.
A mai nyugati országokban nem olyan egyszerű puccsal hatalomra jutni, mint a korábbi évszázadokban, mindenesetre a tábornokok, illetve a katonák levelei intő jelként szolgálnak Nyugat-Európának: ne hagyják, hogy szélsőséges ideológiák szakítsák darabokra a társadalmat.