A krakkói királyi vár, a wawel temploma

Világszerte több tízezren kelnek útra a következő napokban, hogy részt vegyenek a hétfőn kezdődő krakkói katolikus ifjúsági világtalálkozón. A lengyelek királyi fővárosába közel kétmillió zarándokot várnak, az egyhetes rendezvényen, amelyre Ferenc pápa is ellátogat, a magyar fiatalok is szép számban képviseltetik magukat.

Több mint harminc évvel ezelőtt, 1984-ben II. János Pál pápa Rómába hívta a fiatalokat, hogy virágvasárnap együtt ünnepeljék a megváltás évének lezárását. Talán az egybegyűltek magas száma is szerepet játszott abban, hogy a szentatya a következő évben hivatalos egyházi rendezvénnyé nyilvánította a találkozót, amelyet aztán ismét az olasz fővárosban tartottak meg, s ugyancsak ezrek vettek részt rajta. Napjainkig összesen tizenöt ifjúsági világtalálkozót rendezett a katolikus egyház, kilencet Európában, hatot Európán kívül eső földrészen. Az 1995-ös, Manilában, a Fülöp-szigeteken celebrált zárómise több mint ötmillió résztvevővel az emberiség történetének egyik legnagyobb összejövetele. Az idei rendezvény helyszínét a legutóbbi, 2013-as brazíliai találkozón jelentette be Ferenc pápa. Lengyelország már másodszorra ad otthont a rendezvénynek, 1991-ben a Fekete Madonnát ábrázoló kegyképéről híres búcsújáró helyen, Częstochowában gyűltek össze a katolikus fiatalok. A 2016-os esemény megrendezésére Krakkón kívül London, Riga és Szöul is jelentkezett, a döntéshozók feladatát azonban több tényező is megkönnyítette. Egyrészt a lengyel állam és a lengyel katolikus egyház vezetői az elmúlt néhány évben már többször kezdeményezték, hogy a pápa Lengyelországa látogasson, ahol éppen idén ünneplik a kereszténység fölvételének 1050. évfordulóját. Ráadásul 2016-ot az egyházfő az isteni irgalmasság évének nyilvánította, Krakkóra pedig az isteni irgalmasság kultuszának globális fővárosára.

A szervezők szerint az ilyen jellegű találkozók hatása sohasem mérhető le azonnal, azoknak gyümölcse sokszor hosszú-hosszú évek után mutatkozik meg az egyén életében éppúgy, mint közösségi, társadalmi hatásában. Az azonban tény, hogy az eddigi ifjúsági világtalálkozókon számos megtérés, lelki meggyógyulás, életre szóló barátságkötés történt, s nem egyszer egy életre szóló szerelem-szeretet lángolt fel, amely házasságkötéssel végződött. S talán abban is van az eddigi keresztény ifjúsági világtalálkozóknak érdeme, hogy az erőteljes materializálódás ellenére még Nyugat-Európában is vannak a kereszténységnek virágzó szigetei.

Hozzáteszik, nem ritka az a vélemény, hogy a laicizmust támogató körök világszerte a terrorista fenyegetettség erőteljes hangsúlyozásával a krakkói IVT-re érkezők létszámának csökkentését, a Ferenc pápával való találkozó hatásának gyengülését kívánják elérni. Éppen ezért nagy jelentősége van annak, hogy a fiatalok saját maguk tapasztalják meg, hogy a tömegtájékoztatási eszközökben terjesztett információkkal ellentétben világszerte milyen sokan vannak azok, akik a keresztény értékrend szerint szeretnének élni.

A szervezők az első napokban 1-1,5 millió fiatallal számolnak, a szombati virrasztáson, illetve vasárnapi záró szentmisén azonban akár 2 millió fiatal is részt vehet.  A világ 187 országából regisztráltak a rendezvényre, a zarándokokon túl 107 országból 47 kardinális, 800 püspök és 10 ezer lelkipásztor lesz jelen. Az előzetes adatok szerint a találkozóra több mint négyezer magyar, köztük több száz határon túli fiatal utazik, akiket számos pap és szerzetes kísér majd. Így lehetőség lesz arra, hogy a zarándokok anyanyelvükön hallgassák a szertartásokat és végezhessék el a szentgyónásokat.

Míg egyesek az egyházmegyék és szerzetesrendek, lelkiségi mozgalmak által szervezett csoportokkal utaznak, mások önállóan, családjukkal, baráti társasággal. A nyitómisére, amelyet Stanisław Dziwisz bíboros, Krakkó érseke celebrál, kedden kerül sor.

A lengyelek még ma is lényegesen jobban ragaszkodnak a valláshoz, mint Európa más országainak fiataljai.

– Az életszínvonal gyors emelkedésének a lehetősége, különösen a nagyvárosokban lakó és az oda költöző fiatalok számára Lengyelországban is megindította a materializálódás és a szekularizálódás folyamatát, amely valószínűleg itt is fel fog gyorsulni. Ezzel szemben a fiatalok egy másik részénél a „minőségi keresztény életre” való törekvés felerősödése figyelhető meg, amelynek a jele a keresztény kisközösségek számának szaporodása, a hitélet elmélyítése. Lengyelországban még mindig messzemenően a legmagasabb a papi és a szerzetesi hivatások száma, lengyel misszionáriusokat a világ minden pontján lehet találni, s nagyon gyakori a szerzetesi fogadalmat nem tevő világiak aktív részvétele a missziók munkájában – mondják Magyarország krakkói főkonzulátusának dolgozói. 

Érdekes hír, hogy szlovák fiatalok több száz fős csoportja gyalog teszi meg az utat Krakkóba. Információink szerint Poprádról indul a zarándoklat, részvevői az El Camino Szlovákián átfutó útján jut el a lengyel városba. Ugyanakkor egy érdekes kezdeményezés is gyökeret eresztett idén a találkozó történetében. A holland egyház számol azzal, hogy sok fiatal – ilyen vagy olyan okokból kifolyólag – nem tud elutazni Krakkóba. Számukra „mini világtalálkozót” rendez a Hágától néhány kilométerre található Delftben, amelynek eseménysorozata párhuzamosan fut majd a lengyelországi találkozó utolsó három napjának eseményeivel. Sőt, nagy kivetítőkön figyelemmel kísérhetik a krakkói rendezvényeket a delfti részvevők, így tehát láthatják majd a világtalálkozó zárómiséjét is, amelyet a Szentatya celebrál jövő vasárnap a Krakkó és Wieliczka közötti Brzegi mezején.

Erdő Péter bíboros úr, Magyarország prímása múlt évben a częstochowai Fekete Madonna kegyképe előtt a magyar nemzeti zarándoklat résztvevői számára mondott beszédében a kereszténységet nevezte meg a történelmi lengyel-magyar barátság alapkövének. Így ez a találkozó minden bizonnyal a történelmi lengyel-magyar barátság megerősítésére is megfelelő alkalom lesz majd.

A világtalálkozó szervezőinek jóvoltából a résztvevők közül 350 ezren a Krakkótól mintegy hetven kilométerre lévő volt náci német haláltáborba, Auschwitzba is ellátogathatnak.

Sinkovics Ferenc, Szencz Dóra