Hirdetés

Talán nem véletlen, hogy az Oroszország elleni, úgynevezett orosz légiók által végrehajtott támadás szinte órákkal azután indult meg, hogy vitathatatlan ténnyé vált a régóta ostromolt donbaszi város, Bahmut elfoglalása. A város eleste a G7-ek – erőteljesen az ukrajnai háború által meghatározott – csúcstalálkozóját beárnyékoló és a személyesen is jelen levő Volodimir Zelenszkij számára komoly presztízsveszteséget jelentő tényező volt, és lehetséges lett volna, hogy ez az egyértelmű kudarc határozza meg a háborúról a közbeszédet – írja a közszolgálati hírportál.

Tény, hogy orosz ellenzékiek Ukrajnába menekült fegyveres csoportjai a csúcstalálkozót követő napon, hétfőn indítottak támadást, ukrán területről hatoltak be Oroszország területére, ahol három települést támadtak meg Belgorod régióban.

A félkatonai csoportok páncélozott járművekkel, így többek között egy

amerikai gyártmányú, M1124 International MaxxPro amerikai páncélozott járművel rohamoztak meg egy határállomást.

Az aknavédett harci eszköz később orosz kézre került. Az akciót két szervezet vállalta magára: a középutas Oroszország Szabadsága Légió és a szélsőjobboldali Orosz Önkéntes Hadtest.

A Radio France leszögezi: „korábban mindkét csoport az ukrán hadseregbe volt integrálva, de most azt állítják, hogy önállóan tevékenykednek.” A francia közrádió hozzáteszi: „Kijev tagadása ellenére lehetetlennek tűnik, hogy ezek a meglehetősen marginális csoportok az ukrán hadsereg vagy a titkosszolgálatok támogatása és zöld lámpája nélkül ilyen akciót hajtottak volna végre.”

A Le Figaro szerint a két fegyveres orosz egység egy évvel ezelőtt alakult meg „Ukrajna védelmére” és Vlagyimir Putyin hatalmának megdöntésére.

Az Oroszország Szabadsága Légió négy zászlóaljból, összesen mintegy ezer főből áll; mérsékelt politikai irányvonalat képviselnek és az 1991-es orosz határok érinthetetlenségét hirdetik.

Az Orosz Önkéntes Hadtest etnikailag homogén Oroszországot szeretne létrehozni. Erre hivatkozva azt javasolják, hogy az orosz államból kiválni vágyó föderatív köztársaságok, különösen a Kaukázusban, „nyerjék vissza szabadságukat” – írja a hirado.hu, hozzátéve, a sajtó által szélsőjobboldaliként leírt szervezet vezetője Dmitrij Nyitikin korábbi harcművész.

„A két csoport eddig ideológiai nézetkülönbségükre hivatkozva hivatalosan elutasította az együttműködést, ám az elmúlt napokban úgy döntöttek, hogy megegyeznek, és megkezdik területünk, azaz Oroszország felszabadítását” – nyilatkozta a Le Figaro által idézett Ilja Ponomarjov volt orosz parlamenti képviselő, aki Ukrajnában telepedett le, miután „a duma egyetlen képviselőjeként 2014-ben a Krím annektálása ellen szavazott”, és aki Kijevben próbálja megszervezni a „száműzött” orosz ellenzéket. Az orosz hatóságok korábban sikkasztással vádolták, szerinte ez csak a lejáratására bevetett politikai eszköz.

Az „emigránsok” nem válogatnának az eszközökben. A Le Monde keddi számában megszólaltatja Ponomarjovot. A lap cikkéből kiderül: a 47 éves politikus

„el akarja pusztítani az orosz birodalmat és megölné Putyint”.

Alekszej Baranovszkij újságíró és ügyvéd, aki Ponomarjov mellett dolgozik, a lapnak kifejtette: álma, hogy „lángokban lássa a Kremlt”.

A hirado.hu cikkéből kiderül: míg a francia lapok nem részletezik az összes fegyveres csoport tevékenységét, a Newsweek négy fegyveres ellenállócsoportról ír az Oroszországot ért támadás kapcsán. A már említett két csoport mellett az amerikai hetilap online verziója beszámol a Nemzeti Republikánus Hadseregről is, ami szintén 2022 augusztusában került előtérbe, miután Ilja Ponomarjov száműzött orosz parlamenti képviselő azt állította, hogy

ez a csoport áll Darja Dugina, Alekszandr Dugin jobboldali filozófus lánya Oroszországban történt meggyilkolásának hátterében.

A negyedik, magát Fekete Hídnak nevező fegyveres erőről lehet a legkevesebbet tudni – közli az amerikai lap. A Fekete Híd is először 2022 augusztusában kapott jelentős figyelmet azzal, hogy cselekvésre szólított fel a nemzetközileg el nem ismert, Oroszország által Donyeck, Herszon, Luhanszk és Zaporizzsja ukrán területek annektálásáról tartott népszavazások megzavarására. Az általuk végrehajtott első nagy hadművelet pedig – feltételezések szerint – áprilisban történt: megtámadták az oroszországi, Don menti Rosztov Szövetségi Biztonsági Szolgálat irodáját, ahol állítólag négy ember meghalt, öt másik pedig megsebesült. Az állítólagos műveletről készült videót a szervezet közzétette, ami – írja a Newsweek – erős hullámokat keltett az orosz fegyveresek földalatti szervei között, még akkor is, ha az orosz hatóságok a robbanást az üzemanyagokat és kenőanyagokat tartalmazó raktár tűzeseteként írták le, amelyet egy véletlen elektromos rövidzárlat okozott.

A teljes cikk itt olvasható.

Korábban írtuk