Wójcik arra reagált parlamenti sajtóértekezletén, hogy a luxembourgi székhelyű törvényszék előzetes döntéshozatali eljárás keretében úgy találta csütörtökön: nincs összhangban az uniós joggal, ha a tagállami szervek „kellő indok nélkül” késleltetik az olyan hatályos bírósági döntések végrehajtását, amelyek kiskorúaknak külföldre való kiadatását rendelik el.

Hirdetés

Az előzetes döntéshozatali eljárást egy varsói bíróság kezdeményezte egy lengyel szülőktől Írországban született, majd az anya által Lengyelországba vitt két gyermek kiadatását érintő perrel kapcsolatban. Wójcik szerint azonban az EU bíróságának döntése általában a lengyelországi jogrendszert támadja.

Az ítélet „azt rendeli el, hogy a lengyel bírák ne alkalmazzák a parlamentben jóváhagyott gyermekvédelmi előírásokat” – jelentette ki. Úgy értékelte: ez „a gyermekek és szüleik arculcsapása”.

A lengyel polgári jog tavaly óta lehetővé teszi, hogy a főügyész a gyermekjogi, valamint az emberi jogi szószóló kezdeményezésére a hatóságok felfüggesszék a gyermekek külföldre való kiadatásáról szóló hatályos bírósági döntéseket, mégpedig az említett tisztségviselők indoklása nélkül is.

Korábban írtuk

Wójcik csütörtökön a lengyel közszolgálati rádió hírügynökségének (IAR) is nyilatkozott az ügyben. „A luxembourgi döntéssel azért is nehéz egyetérteni, mert Lengyelországban nem húzódnak el a kiskorúakat érintő bírósági eljárások, az ilyen ügyek 70 százalékát hat héten belül oldják meg” – érvelt.

„Az EU bíróságának döntése egy a lengyel törvényhozás elleni különféle támadások közül” – szögezte le. A gyermekeket érintő, határon átnyúló eljárások elhúzódása címén az Európai Bizottság január végén kötelezettségszegési eljárást indított Lengyelország ellen.

A lengyel igazságügyi tárca február eleji állásfoglalása szerint viszont a szabályok gyakran „utolsó menedéket jelentenek a bántalmazott nőknek és gyermekeiknek”.

Az utóbbi években a lengyelországi média egyebek között olyan esetekről számolt be, amelyekben külföldi állampolgárságú szülők menedéket kértek Lengyelországban, mert külföldi hatóságok el akarták venni tőlük gyermekeiket.