Lépés az autonómia felé?
Az új román közigazgatási törvénykönyv lépés lehet a területi autonómia megteremtése felé is.Az új román közigazgatási törvénykönyv – amennyiben a szenátus után a képviselőház is elfogadja – lépés lehet a területi autonómia megteremtése felé is – mondta Hargita Megye Tanácsának elnöke az M1 aktuális csatorna csütörtöki műsorában.
Fotó: MTI/Balogh Zoltán, archív, illusztráció
„Ez lépés lesz, akár azt is mondhatnánk, a területi autonómia különböző formáinak a megteremtése szempontjából is” – fogalmazott Borboly Csaba (RMDSZ).
A politikus hangsúlyozta: miközben a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) csupán 6 százalékos arányt képvisel a törvényhozásban, számos pozitív változást értek el a kódex tárgyalása során.
Ez kedvező az erdélyi magyarság számára a jövőalkotás és az önszervezés szempontjából, hiszen az erdélyi magyarság fő bázisa az önkormányzatiságban rejlik – fűzte hozzá az önkormányzati vezető.
Amennyiben az alsóház nem változtat a kisebbségeket érintő cikkeken, a településnevek mellett a közterületek elnevezéseit is fel kell majd tüntetni a kisebbségi nyelveken azokon a településeken, ahol valamely kisebbség teszi ki a lakosság legalább 20 százalékát.
Az RMDSZ javaslatára az anyanyelv-használati jogot kiterjesztik a prefektúrával (megyei kormánybiztosi hivatallal) való kommunikációra, és egységes anyanyelvű formanyomtatványok fogják segíteni a helyi és megyei önkormányzatokban az anyanyelvű ügyintézést.
Azt is belefoglalták a tervezetbe, hogy a helyi vagy megyei tanács akkor is dönthet a többnyelvű helységnévtáblák, utcanév-táblák kihelyezéséről, ha a kisebbség aránya nem éri el a húsz százalékot.