Líbiai rendőrök tartanák vissza a migránsokat
A líbiai parti őrség után az észak-afrikai arab ország rendőrségét is bevonná az Európai Unió (EU) az illegális migráció visszaszorításért folytatott együttműködésbe.A líbiai parti őrség után az észak-afrikai arab ország rendőrségét is bevonná az Európai Unió (EU) az illegális migráció visszaszorításért folytatott együttműködésbe – írta a Welt am Sonntag című vasárnapi német lap.
A lap magas beosztású brüsszeli diplomatákra hivatkozó beszámolója szerint az EU a líbiai parti őrséggel együtt szolgálatot teljesítő rendőri alakulatokra terjesztené ki az együttműködést. A tervek szerint kiképzés mellett hajókkal és szállító járművekkel is felszerelnék a Földközi-tengernél fekvő ország rendvédelmi szervét.
A parti őrség kiképzését és felszerelését az Európába tartó menekülthullám feltartóztatásával megbízott európai uniós földközi-tengeri misszió, a Sophia művelet keretében kezdték el 2016-ban. A parti őrség támogatásának az a célja, hogy a szervezet fel tudja tartóztatni az embercsempészeket a líbiai felségvizeken, amelyeken az EU a nemzetközi jogi előírások alapján nem tevékenykedhet.
Az EU-s haditengerészeti művelet kiépzési programjaiban eddig kizárólag a parti őrség katonai alakulatainak fejlesztésével foglalkoztak, az új terv szerint ezt a munkát terjesztenék ki rendőri egységekre.
A 2015 őszén elindított Sophia műveletre a brüsszeli Európai Bizottság forrásaiból 30 millió eurót (9,6 milliárd forint) biztosítottak, amelyhez Olaszország további 16 millió euróval járult hozzá.
Líbia az első számú tranzitország az Észak-Afrikából a Földközi-tengeren át az EU-ba tartó migrációs útvonalon. Federica Mogherini, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője a napokban a Welt am Sonntag testvérlapjának, a Die Weltnek azt mondta, hogy eredményes az EU és az afrikai migrációs útvonalon fekvő országok együttműködése, ezt jelzik a Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) adatai, amelyek szerint a Nigerből Líbiába átkelők száma a 2016 tavaszán regisztrált havi 70 ezerről visszaesett 4 ezerre, ami 90 százalékot meghaladó csökkenés.
Hozzátette, hogy a Földközi-tengernek is kevesebben vágnak neki, így az Olaszországba érkezők száma az idén 30 százalékkal csökkent 2016-hoz képest.
(MTI)