Fotó: MTI/EPA/Litván kormány sajtószolgálata/Laima Penek
A litván kormány sajtószolgálatának felvételén Ingrida Simonyte litván (j) és Denisz Smihal ukrán miniszterelnök sajtótájékoztatót tart
Hirdetés

A mintegy 2 millió euró értékű, litván gyártmányú repülőeszközök az év végéig jutnak el az orosz-ukrán frontra a tervek szerint.

Simonyte közölte azt is, hogy Litvánia rehabilitációs programot is indít a sebesült ukrán katonák számára, kormánya erre a célra 15 millió eurót különít el. A rehabilitációs központokat Lviv, Dnyipro és Zsitomir városokban hozzák létre.

Simonyte sürgette az Európai Uniót, hogy mielőbb kezdje meg a csatlakozási tárgyalásokat Kijevvel, egyben pedig hangsúlyozta a NATO-csatlakozás szükségességét is.

„Ukrajna és a NATO teljes biztonsága csakis Ukrajna teljes NATO-csatlakozásával érhető el” – hangoztatta.

Korábban írtuk

A litván miniszterelnök annak lehetőségét sem zárta ki, hogy hazája katonákat küldjön kiképzési feladatok ellátására Ukrajnába. Simonyte felidézte, hogy katonai kiképzők már most ukrán csapatokat képeznek ki Litvánia és más országok területén. Ezzel összefüggésben felvetette, hogy „ki lehetne őket képezni esetleg Ukrajna területén. Megfelelő légvédelem mellett biztos van mód a kockázatok kezelésére” – tette hozzá.

Smihal szerint Litvánia az ukrajnai háború kitörése óta egymilliárd euróval, GDP-je mintegy 1,5 százalékának megfelelő összeggel támogatta a kijevi kormányzatot. „Nagyra értékeljük mindezt” – tette hozzá.

Litvánia nemrég 35 millió euróval járult hozzá a cseh vezetésű lőszerberszerzési programhoz. A vilniusi védelmi tárca az év elején közölte, hogy Litvánia további 200 millió euró katonai segélyt tervez küldeni Ukrajnába 2026-ig. Litvánia Smihal balti körútjának utolsó állomása.