Londoni ukrán nagykövet: szükség lehet a nők besorozására
Ukrajna a nők besorozásával is élhetne, ha szükségessé válna „Európa megmentése a háborútól” – javasolta Valerij Zaluzsnij, az ország volt tábornoka és jelenlegi londoni ukrán nagykövet.Valerij Zaluzsnij csütörtökön tette ezeket a megjegyzéseket, amikor a Chatham House elnevezésű agytröszt által bemutatott előadás vendége volt – számolt be róla az Orosz Hírek portál.
„Ha szükség van a nők besorozására, hogy megmentsük Európát a háborútól, akkor valószínűleg meg fogjuk tenni” – mondta.
Bár „szükséges volt megakadályozni a háborút Európában, ezt a célt lehetőleg más eszközökkel kell elérni, nem pedig ukrán nők besorozásával” – tette hozzá.
Kijev már régóta fontolgatja a nők tömeges besorozását, hogy feltöltse a hadsereg jelentősen fogyatkozó létszámát, valamint hogy némileg enyhítse a sorkatonaság által az ország munkaerőpiacán okozott veszteségeket.
Még júniusban Irina Verescsuk miniszterelnök-helyettes például azt javasolta, hogy a nők átvehetnék a férfiak szerepét magában az ukrán katonai mozgósítási rendszerben, azt állítva, hogy a női lakosság „nagyszerű személyi állományt jelent a sorozási központok rendszere számára, beleértve a vezetői pozíciókat is”.
A nők sorkatonai munkára történő beillesztésének fokozásával a férfiak felszabadulhatnának a harci egységek számára
– jelentette ki.
Júliusban Kijev először sorozott be olyan női elítélteket, akik kifejezték, hogy a feltételes szabadlábra helyezésért cserébe szeretnének bevonulni. Az igazságügyi minisztérium dicsérte a mérföldkövet, mondván, hogy az elítéltek mozgósításáról szóló jogszabály nemcsak a férfiak, hanem a nők számára is „lehetőséget” biztosít.
Ukrajna az Oroszországgal folytatott konfliktusban elszenvedett súlyos veszteségek és a széles körben elterjedt behívók elkerülése miatt küzd katonai egységek sorainak feltöltéséért. Idén tavasszal Kijev 27-ről 25 évre csökkentette a sorozási korhatárt, és jelentősen szigorította a mozgósítási szabályokat. A potenciális újoncoknak többek között „adatellenőrzésre” kell jelentkezniük a sorozóhivatalokban, és az ilyen ellenőrzések gyakran azt eredményezik, hogy az embereket azonnal besorozzák – olvasható az Orosz Hírek cikkében. Az elmúlt hónapokban több ukrán közéleti személyiség és tisztviselő is felvetette, hogy a sorozási korhatárt még tovább kellene csökkenteni.