Macron látogatásának egyik célja az volt, hogy felhívja a figyelmet az emberiség előtt álló XXI. századi súlyos kihívásokra, köztük a klímaváltozásra, a másik pedig az, hogy megerősítse Franciaország helyét a csendes-óceáni régióban, köztük Új-Kaledóniában és Francia Polinéziában.

Hirdetés

A francia elnök csütörtökön az egykor közös francia és brit fennhatóság alatt álló Vanuatura, pénteken pedig Pápua-Új-Guineára látogat, hogy jelezze: miután a térség intenzív diplomáciai aktivitás, például az amerikai-kínai versengés helyszíne lett, Franciaország is érdekelt a területen.

Macron 2018-as első látogatása óta Új-Kaledóniában három függetlenségi népszavazást rendeztek, amelyeket egy húsz éve megkötött megállapodás tett lehetővé. A referendumok megosztották a szigetország lakosságát, a legutóbbi, 2021-es referendumot például éppen egy függetlenségpárti tömörülés bojkottálta, mert szerinte a koronavírus-világjárvány miatt nem voltak adottak a feltételek a megtartásához, emiatt nem születhetett hiteles eredmény, tehát ami született, azt nem ismeri el.

A francia elnök hangsúlyozta: a sikertelen referendumok nem jelentik a függetlenségi törekvés végét, de el kell gondolkodni a folytatáson.

Korábban írtuk