Macron is belebukhat a francia káoszba?
Franciaország politikai válságba süllyedt, miután a képviselők szerdán szavaznak a Michel Barnier miniszterelnök elleni bizalmatlansági indítványról. Habár a javaslat sikerrel járhat, Emmanuel Macron államfő elutasította a lemondására vonatkozó követeléseket, és elszántan védi a kormányát. A patthelyzet pénzügyi következményeitől tartva Macron igyekezett megnyugtatni a közvéleményt.A francia elnök optimistán nyilatkozott, annak ellenére, hogy Michel Barnier kormányának küszöbönálló bukása fenyeget. A szaúd-arábiai állami látogatása során Macron azt mondta az újságíróknak, hogy nem hiszi, hogy a kormány megbukik. Tette ezt annak ellenére, hogy a képviselők odahaza a bizalmi szavazásra készülnek. Az államfő eközben elutasította a politikai spektrum minden oldaláról érkező, lemondásra szólító követeléseket, és kijelentette, hogy teljes második ciklusát végig fogja szolgálni.
Ezt követően bizalmatlansági indítványt nyújtottak be ellene, amelyet szerdán vitatnak meg. A Politico cikke szerint a jobboldali Nemzeti Tömörülés jelezte, hogy támogatni fogja a baloldali Új Népfront szövetség indítványát, ezzel szinte biztossá téve, hogy a Barnier-kormány lesz az első 1962 óta, amelyet a francia parlament dönt meg.
Macron bagatellizálja a helyzetet
A Barnier-kormányt kevesebb, mint három hónappal ezelőtt alakították meg, azzal a céllal, hogy stabilizálják a megosztott nemzetgyűlést. Úgy tűnik, ez nem sikerült.
A parlamentet viszont évente csak egyszer lehet feloszlatni, így új választásokra a jövő nyárig nem kerülhet sor.
A politikai holtpont bírálatokat váltott ki az elnökkel szemben, a lemondására szólító követelések egyre nagyobb teret nyertek a pártok között. Macron elutasította ezeket a követeléseket, amelyeket politikai fikciónak és értelmetlen dolognak nevezett.
Kétszer választottak meg a franciák. Rendkívül büszke vagyok erre, és megbízatásom utolsó másodpercéig minden energiámmal tisztelni fogom a bizalmukat, hogy szolgáljam az országot
– mondta.
Bár kifejezte bizalmát a Barnier-kormány iránt, Macron megpróbálta bagatellizálni azokat az aggodalmakat, hogy a kormány bukása pénzügyi válságot okozna Franciaország növekvő adósságai miatt.
Nem kellene megijeszteni az embereket ezekkel a dolgokkal, erős a gazdaságunk
– mondta. Hozzátette: Franciaország gazdag, stabil ország, amely sok reformot hajtott végre és ragaszkodik hozzájuk, valamint stabil intézményekkel és alkotmánnyal rendelkezik.
A további részletekről IDE kattintva olvashat.