Fotó: ShutterStock.com (archív)
Hirdetés

II. Erzsébet királynő és április 9-én elhunyt néhai férje, Fülöp edinburghi herceg tavaly novemberben ünnepelte 73. házassági évfordulóját.

A királynő és Fülöp volt az angol-brit monarchia évezredes történetének legidősebb uralkodói házaspárja, és a házasságban együtt töltött több mint 73 évük is példátlan a királyság fennállása óta.

Fülöp csaknem pontosan két hónappal századik születésnapja előtt halt meg Windsorban, a brit királyi család legősibb és legnagyobb rezidenciáján, és szombaton vettek tőle végső búcsút a windsori kastély Szent György-kápolnájában.

Az edinburghi herceg halálával kéthetes gyász kezdődött a királyi családban, így II. Erzsébet királynő szerdai 95. születésnapját semmiféle nyilvános nagyszabású ünneplés nem kíséri.

Korábban írtuk

Nagy valószínűséggel a gyász nélkül sem lehetne ilyesmiről szó, hiszen érvényben vannak még a brit kormány által a koronavírus-járvány megfékezésére elrendelt korlátozások, amelyek értelmében jelenleg szabadtéren is legfeljebb hat, nem egy háztartásban élő ember tartózkodhat egymás társaságában.

A korlátozások miatt várhatóan elmarad a királynő „hivatalos” születésnapi ünnepsége, a színpompás katonai tiszteletadással kísért, júniusban esedékes Trooping the Colour is, amelyet már tavaly sem a megszokott formájában tartottak meg.

Az előzetes hírek szerint a királynőt szerdai születésnapján felkeresik Windsorban a legközelebbi családtagok, köztük Harry herceg, aki tavaly felhagyott a királyi család magas rangú tagjaként betöltött feladatainak ellátásával és amerikai feleségével, Meghan Markle-lal az Egyesült Államokba költözött.

Harry – Károly trónörökös és a néhai Diana hercegnő másodszülött fia, II. Erzsébet királynő unokája – nagypapája, Fülöp herceg temetésére hazautazott, és egybehangzó brit sajtóértesülések szerint egyelőre nincs visszaúti repülőjegye, vagyis a tavalyi döntését kísérő, meglehetősen éles és nyilvános családi viszály ellenére minden bizonnyal ő is jelen lesz Windsorban nagymamája 95. születésnapján.

II. Erzsébet királynő a negyvenedik uralkodó azóta, hogy Hódító Vilmos 1066-ban megszerezte az angol trónt, de egyik elődjének sem adatott meg ilyen hosszú élet és ennyi idő ezen a trónon.

A királynő – aki 69 éve, édesapja, VI. György király halála után lépett trónra – az uralkodás nagy-britanniai hosszúsági rekordját már 2015. szeptember 9-én megdöntötte. Ezt a rekordot addig a napig üknagymamája, az 1901-ben, 82 évesen elhunyt Viktória királynő tartotta 63 évvel, hét hónappal és három nappal.

II. Erzsébet királynő életének kilenc és fél évtizede, az edinburghi herceggel házasságban eltöltött több mint 73 év és a trónra lépés óta eltelt eddigi csaknem hét évtized bővelkedik történelmi horderejű eseményekben.

A királynő első miniszterelnöke az eddigi tizennégy közül Winston Churchill volt.

Trónra lépésének idején, 1952-ben a Kremlben és a Fehér Házban is még azok a vezetők ültek – Moszkvában Sztálin, Washingtonban Harry Truman -, akik közvetlenül részesei voltak a II. világháborúnak.

II. Erzsébet uralkodása alatt felépült, majd egy nemzedéknyi idő elteltével leomlott a berlini fal, és először látogattak űrhajósok a Holdra.

Ő volt az első brit uralkodó, akinek koronázását élő televíziós közvetítésben láthatták az alattvalók – legalábbis abban a 1,5 millió brit háztartásban, amelyben 1953-ban már volt televíziós készülék.

Másfél évvel korábbi trónra lépése idején, 1952 februárjában már csaknem öt éve Fülöp herceg felesége volt: a 21 éves Erzsébet hercegnő és a brit királyi haditengerészet 26 éves tisztje 1947. november 20-án, a londoni Westminster-apátságban kelt egybe.

Fülöp herceg koporsójára a szombati búcsúszertartáson azt a haditengerészeti tiszti díszkardot helyezték, amelyet az ifjú herceg házasságkötése napján kapott apósától, VI. György királytól.