Magyar-lengyel stratégiai megállapodás
Az okos technológiákra szakosodó lengyel és magyar klaszterek stratégiai megállapodást írtak alá egy lengyelországi nemzetközi gazdasági fórumon.Az okos technológiákra szakosodó lengyel és magyar klaszterek stratégiai megállapodást írtak alá kedden a dél-lengyelországi Krynicában rendezett nemzetközi gazdasági fórumon, Latorcai János, az Országgyűlés alelnöke és Marek Kuchcinski, a lengyel szejm elnöke jelenlétében.
A főként kis- és középvállalkozásokat, startupokat, társadalmi, családi és nők által vezetett vállalkozásokat támogatató megállapodást magyar részről az Okos Jövő Innovációs Klaszter, lengyel részről a varsói Mazowiecki ICT Klaszter és a Lengyel Energia Klaszterek Szövetsége írta alá.
A megállapodást, amelybe bevonnák a visegrádi csoport (V4) országait és más országokat is, a varsói székhelyű Queen Jadwiga Foundation (Hedvig Királynő Alapítvány – QJF) kezdeményezte. Az alapítvány főként a közép-kelet-európai gazdasági együttműködés erősítésén dolgozik.
A megállapodás aláírói mindenekelőtt az okos technológiákban, a smartenergia, az energiabiztonság, a kommunikációs, valamint űr- és repüléstechnológia fejlesztésében, továbbá a smartoktatásban és -képzésben működnek együtt.
A közös projekt finanszírozásához a kezdeményezők a tervek szerint támogatásért folyamodnak a résztvevő országok kormányaihoz, az Európai Befektetési Bankhoz (EIB), az Európai Befektetési Alaphoz (EIF), és a magánszektorhoz.
A Magyar Okos Jövő Innovációs Klaszter mintegy 30 tagot számlál, köztük vannak a nagy villamosenergiai és informatikai vállalatok, a Magyar Tudományos Akadémia Wigner Fizikai Kutatóközpontja, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, valamint innovációs és műszaki profilú kis- és középvállalkozások. A 2013-ban alapított klaszter üzletépítő közösség, feladata, hogy információkat, lehetőségeket, kapcsolatokat biztosítson a tagjai számára.
Krynicában kedden kezdődött a közép-európai Davosnak is nevezett háromnapos fórum, amelyet az idén 27. alkalommal szerveztek meg. Az eseményen mintegy 60 országból közel 3 ezer politikus, üzletember és szakértő vesz részt.
MTI