Magyarország is aláírta a Lengyelország melletti kiállást
Negyvennyolc ország, köztük Magyarország is aláírta azt az ENSZ-dokumentumot, amely elítéli, hogy Oroszország drónokkal sértette meg Lengyelország légterét – írja a Telex.A nyilatkozatot Marcin Bosacki lengyel külügyminiszter-helyettes olvasta fel az ENSZ Biztonsági Tanácsának pénteki rendkívüli ülésén.
„Azért vagyunk itt, hogy kifejezzük súlyos aggodalmunkat, és felhívjuk a nemzetközi közösség figyelmét az Oroszország által elkövetett újabb, a nemzetközi jogot és az Egyesült Nemzetek Alapokmányát sértő, kirívó jogsértésre. Oroszország szeptember 9-én éjjel Ukrajna területét megtámadva tizenkilenc drónszerű objektumot küldött be a lengyel légtérbe. A civil lakosságra, az infrastruktúrára és a légi közlekedés biztonságára valódi veszélyt jelentő drónokat a légvédelem semlegesítette. Oroszország Ukrajna elleni teljes körű inváziójának 2022-es kezdete óta először történt meg, hogy Lengyelország területi integritását – és ezzel egyidejűleg a NATO és az EU légterét – ilyen példátlan és hatalmas mértékben megsértették. Ezt a felháborító eseményt számos korábbi orosz légtérsértés előzte meg” – mondta Bosacki.
A lengyel külügyminiszter-helyettes kiemelte, hogy Lengyelország a történelem során most először kérte, hogy rendkívüli ülésre hívják össze az ENSZ Biztonsági Tanácsát.
„Megragadjuk az alkalmat, hogy ismételten felszólítsuk Oroszországot, hogy haladéktalanul vessen véget az Ukrajna elleni agresszív háborújának, tartózkodjon a további provokációktól, és tartsa tiszteletben az Egyesült Nemzetek Alapokmányában foglalt kötelezettségeket. Az eszkaláció nem vezethet a békéhez. Csak a szuverenitás és a területi integritás tiszteletben tartása, valamint a viták békés rendezése teremtheti meg a feltételeket az igazságos és tartós békéhez Ukrajnában, Európában és azon túl” – tette hozzá Bosacki.
(Telex)
