Magyarország támogatja Georgia uniós tagságát
Magyarország támogatja Georgia európai uniós (EU-) csatlakozási szándékát – hangsúlyozta Tuzson Bence igazságügyi miniszter Rati Bregadze georgiai igazságügyi miniszterrel közös sajtótájékoztatóján szerdán Budapesten.A tárcavezető úgy fogalmazott, Magyarország érdekelt abban, hogy Georgia uniós tagország legyen, és támogatni fogja, hogy az EU minél előbb megadja az országnak a tagjelölti státuszt. „Magyarország abban érdekelt, hogy Kelet és Nyugat találkozzon egymással” – jelentette ki a miniszter, hozzátéve: „Magyarország olyan hely szeretne lenni, ami találkozási pont”. Szavai szerint a fejlődés garanciája, ha „nem elzárkózunk egymástól, hanem közelebb hozzuk” a partnereket egymáshoz; ehhez kiváló hely Magyarország.
Tuzson Bence elmondta, hogy az integrációs folyamatban Magyarország sok tapasztalatot gyűjtött az elmúlt időszakban, amelyeket a mostani találkozón megosztottak a georgiai miniszterrel. Tárgyaltak továbbá a két ország jogi versenyképességéről, illetve a jogi együttműködés továbbfejlesztésének lehetőségeiről is – fűzte hozzá, megjegyezve: az üzleti partnerség és a befektetések miatt is fontos, hogy „megismerjük egymás jogrendszerét.”
A miniszter felidézte, hogy októberben közös magyar-georgiai kormányülést tartottak Georgiában, ahol szándéknyilatkozatot és munkatervet írtak alá a két ország együttműködéséről. Ennek a közös munkának az eredménye a mai találkozó is – jegyezte meg. Úgy folytatta: „nem állnak meg ezen a ponton”, hanem közös jogi fórumokat is szeretnének tartani, amelyeken üzletemberek, jogászok, jogi megoldások mutatkozhatnak be. Az első ilyen találkozó jövő áprilisban lesz Georgiában – mondta Tuzson Bence, hozzátéve: bízik abban, hogy az együttműködés hozzájárul mindkét ország gazdaságának erősítéséhez és a két nép barátságának további erősítéséhez is.
Az igazságügyi miniszter kitért arra, hogy Georgia és Magyarország hasonlóan gondolkodik a világ kérdéseiről, mindkét ország kormánya egyaránt nagyon fontosnak tartja a családot, és a családtámogatási rendszerek erősítését. Hozzátette: mindkét országnak olyan kormánya van, amely keresztény alapokon áll és a keresztény értékeket közvetíti.
Rati Bregadze megköszönte Magyarország támogatását az EU-csatlakozás ügyében, valamint azt, hogy Magyarország folyamatosan kiáll Georgia szuverenitása és területi függetlensége mellett.
Számunkra rendkívül fontos az euroatlanti integráció, a georgiai nép is ezt választotta, emellett szavazott
– húzta alá.
A georgiai igazságügyi miniszter elmondta: az Európai Bizottság javasolja a tagjelölti státusz biztosítását Georgiának. „Zajlik a jogharmonizáció, ami nem könnyű kérdés, de biztos vagyok benne, hogy az önök és mások segítségével meg tudunk felelni a kihívásnak” – tette hozzá. Közölte azt is, hogy az első magyar-georgiai jogi fórumot 2024. április 20. és 24. között fogják megrendezni. Ennek keretében a legfontosabb jogi kérdéseket tekintik majd át – jelezte.
Rati Bregadze hangsúlyozta: a mai találkozó „világos bizonyítéka annak a ténynek, hogy tudunk egymástól tanulni.” Szavai szerint beszéltek többek közt a földhivatali regisztrációs rendszer megújításáról is, ami Georgia számára is rendkívül fontos.