Május 1. macedón módra
Ha van vihar előtti csend, akkor kell lennie vihar utáninak is. Szentesi Zöldi László helyszíni tudósítása Szkopjéból.Ha van vihar előtti csend, akkor kell lennie vihar utáninak is – nagyjából ez jut eszünkbe a macedón fővárosban, ahol békés a hangulat, nyugodt a légkör, de a felszín alatt azért pislákol a parázs.
Szkopjéban múlt csütörtökön szabadultak el az indulatok, amikor a helyi jobboldali párt hívei betörtek a parlamentbe, és összetűztek az albán származású Talat Xhaferit vitatott körülmények között parlamenti elnökké választó baloldali politikusokkal. A zavargásokban mintegy száz ember megsebesült, a jobboldal hívei pedig azóta szüneteltetik a demonstrációkat. Május 1-je itt is munkaszüneti nap, a mögöttünk álló hosszú hétvégén a hadviselő felek kifújták magukat, a diplomáciai nagyüzem pedig megindult Szkopjéban.
Hogy nem pusztán albán–macedón etnikai vita, hanem bonyolult, nagyhatalmi szempontból is fontos konfliktus zajlik a kétmilliós országban, pontosan jelzi az uniós és amerikai reakció. Először gyorsan elismerték az új házelnököt, majd tegnap megérkezett a békítő delegáció is. Késő délután Hoyt Brian Lee, amerikai külügyminisztérium európai és eurázsiai ügyekért felelős helyettes államtitkára tartott tájékoztatót a macedón főváros Vodno városrészében található amerikai nagykövetségi rezidencia előtt. Időben érkezünk, mégis majdnem egy órát várunk rá a nemzetközi és helyi sajtó munkatársaival. Aztán kinyílik a rezidencia kovácsoltvas kapuja, és testőrök gyűrűjében kilép a politikus. Mondandójából két-három gondolatnál többet nemigen tudunk kiemelni.
– Sajnálatos, hogy a macedón politikai élet szereplői nem tudtak megegyezni a decemberi választási eredmények alapján felálló, a nemzetközi közösség és valamennyi macedóniai politikai tömörülés által elfogadott új kormány felállításáról – mondja Hoyt Brian Lee. – Közös érdekünk, hogy a helyi politikusok megtalálják a megoldást, és minél hamarabb többséggel, programmal rendelkező kabinet alakuljon Macedóniában.
A csalódottan távozó sajtó munkatársaival beszélgetve lassan kirajzolódik egy és más. Egyikük úgy véli, Hoyt Brian Lee azért nem mondott semmit, mert már a jövőre készül: ő váltja fel a Szkopjéban csak George Soros bábjának tartott, rendkívül népszerűtlen Jess Bailey amerikai nagykövetet. Mi ebben azért nem vagyunk annyira biztosak.
Mindenesetre tény, hogy Donald Trump elnök még nem vette át a hatalmat a washingtoni Külügyminisztériumban, ahogyan régi ismerősünk, Chris Deliso, Szkopjéban élő amerikai újságíró mondja nekünk, „nincs forgatókönyv”. A demokrata adminisztráció tekintélyes része a helyén maradt, így működhet tovább Macedóniában az Obama-korszakban kinevezett Jess Bailey is.
Macedóniában tehát egyelőre semmi sem világos. Nem tudni, a washingtoni politikus megállapodott-e valamiről a macedóniai pártok képviselőivel a tegnapi egyeztetésen, mert az érintettek valósággal bujkálnak a nemzetközi és a helyi sajtó elöl. Jelen sorok írásakor azt sem tudni, folytatódnak-e a hetek óta tartó utcai demonstrációk. Egy dolog azonban bizonyosnak látszik: Nikola Gruevski jobboldali pártjának hívei nem törődik bele az ország kiárusításába, George Soros láthatatlan kormányzásába, és az a bizonyos parázs még sokáig izzik majd a macedón közéletben.
Szentesi Zöldi László (Szkopje)
Fotó: Vermes Tibor