Marija Zaharova: Zelenszkij és csatlósai hiába imádkoznak
Oroszország válasza megfelelő és kézzelfogható lesz, reagált az orosz külügyi szóvivő a sajtóhírekre, amelyek szerint Biden elnök engedélyezte nagy hatótávolságú fegyverek orosz mélységi célpontok ellen történő bevetését.Ha Ukrajna nagy hatótávolságú rakétákkal mélyen orosz területre csap le, az gyökeresen megváltoztatja a konfliktus lényegét – jelentette ki Marija Zaharova külügyminisztériumi szóvivő, akinek szavait a tárca honlapja idézi.
„Az, hogy Kijev nagy hatótávolságú rakétákkal támadja területünket, az USA és szatellitjei közvetlen részvételét jelenti az Oroszországgal szembeni ellenségeskedésekben, valamint a konfliktus lényegének és természetének radikális megváltozását. Oroszország válasza ilyen esetben megfelelő és kézzelfogható lesz” – mondta a diplomata.
Szerinte egyelőre nem tudni, hogy a médiajelentések hivatalos forrásokon alapulnak-e, de egy dolog világos: az ukrán csapatok vereségei közben a Nyugat az Oroszország elleni hibrid hadviselés eszkalációját rendezi most meg, hogy elérje azt az irreális célt, hogy stratégiai vereséget mérjen Moszkvára.
„Azonban semmilyen »csodafegyver«, amelyért Zelenszkij és csatlósai »imádkoznak«, nem képes befolyásolni a hadművelet menetét” – foglalta össze Zaharova.
A New York Times előző nap meg nem nevezett amerikai tisztviselőkre hivatkozva arról számolt be, hogy Joe Biden elnök először engedélyezte, hogy Ukrajna amerikai nagy hatótávolságú fegyvereket, köztük ATACMS rakétákat használjon mélyen orosz területen lévő célpontok elleni támadásra.
Állítólag a Fehér Ház vezetője azután tett ilyen lépést, hogy „a KNDK hadseregének Kurszki területre való megérkezéséről” szóló jelentések érkeztek. Az Axios című lap szerint Washington mintegy három nappal ezelőtt tájékoztatta Kijevet a döntésről.
Szeptember közepén Vlagyimir Putyin azt mondta, hogy a kijevi rezsim már drónokkal és más eszközökkel csapást mér orosz területre. A nyugati gyártmányú, nagy hatótávolságú precíziós fegyverek bevetésével kapcsolatban azonban meg kell érteni, hogy az ilyen műveletek a NATO-országok hadseregének részvételével történnek, mivel csak ők adhatnak be repülési feladatokat a rakétarendszerekbe.
Moszkva az előtte megjelenő fenyegetések alapján hoz döntéseket – hangsúlyozta az orosz elnök.