Mark Carney bejelentette az előrehozott választásokat
Előrehozott választásokat jelentett be április 28-ra Mark Carney kanadai miniszterelnök vasárnap mondván, hogy erősebb mandátumra lesz szüksége az amerikai vámintézkedések jelentette fenyegetésekkel szemben.Napjaink legjelentősebb válságával vagyunk kénytelenek szembesülni Trump elnök indokolatlan kereskedelmi intézkedései és a szuverenitásunk elleni fenyegetései miatt„ – hangsúlyozta Carney miután Donald Trump amerikai elnök az utóbbi hetekben többször is kijelentette, hogy Kanadának az Egyesült Államok 51. tagállamává kellene válnia. Trump – aki vámokat is kivetett a kanadai termékekre – egyik legutóbbi nyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy a két ország határa mesterséges választóvonal, amelyet ideje felszámolni.
”Még annyi mindent meg kell tenni Kanada biztonsága végett. Be kell fektetni Kanadába, építeni és egyesíteni kell Kanadát. Ezért kérek erős mandátumot a kanadaiaktól. Épp most kértem a főkormányzót a parlament feloszlatására és választások kiírására április 28-ra és ő beleegyezett ebbe„
– mondta a kormányfő újságíróknak nyilatkozva miután Mary Simon főkormányzó, III. Károly brit uralkodó képviselője jóváhagyta az előrehozott választások iránti kérését.
Az egykori brit jegybankelnököt, miniszterelnöki gazdasági tanácsadót március 9-én választottak meg a Liberális Párt elnökének a januárban lemondott, a pártot és az országot 10 éven át vezető Justin Trudeau helyére. A soron következő választást ugyan eredetileg október 20-án tartották volna. Közvélemény-kutatások a Liberális Párt január óta megnövekedett népszerűségét, és némi előnyét mutatják az ellenzéki konzervatívokkal szemben.