Mark Zuckerberg visszaállítja a szólásszabadságot a Facebookon: „Túl messzire mentünk”
A Facebookot és Instagramot is birtokló Meta leállítja tényellenőrző (fact-checking) programjait és „visszaállítja a szólásszabadságot” a Meta összes platformján, miután Mark Zuckerberg elismerte, hogy a jelenleg is alkalmazott gyakorlat „túl messzire ment”.„Visszatérünk a gyökerekhez, és platformjainkon a hibák kijavítására, szabályaink egyszerűsítésére és a szabad véleménynyilvánítás helyreállítására összpontosítunk” – jelentette ki Mark Zuckerberg, a Meta vezérigazgatója egy kedd reggel közzétett videóban. – „Vagyis megszabadulunk a tényellenőröktől, és az X-éhez hasonló, «közösségi megjegyzésekre» váltunk, első lépésben az Egyesült Államokban”.
A Meta globális kapcsolatokért felelős vezetője, Joel Kaplan a Fox News Channel Fox & Friends című műsorában helyi idő szerint kedd reggel egy exkluzív interjúban beszél majd a változásokról.
A Meta harmadik fél által működtetett „tényellenőrző” programját a 2016-os amerikai választások után vezették be, és arra használták, hogy platformjaikon „menedzseljék” a megjelenő tartalmakat és kezeljék „hamis információkat”, mindezt nagyrészt „politikai nyomásra” – derült ki korábban.
„Független tényellenőrök munkáját vettük igénybe” – nyilatkozta Kaplan a Fox News Digitalnek, hozzátéve: „egyértelművé vált, hogy jelentős politikai elfogultsággal látták el feladataikat.”
Kaplan azt is elárulta, hogy saját körbe tartozó moderálási szokásaikon is változtatni fognak, elsősorban azokon, amelyek „túlságosan szigorúak, és nem teszik lehetővé az őszinte diskurzust az olyan érzékeny témákkal kapcsolatban, mint a migráció, a transz-ügyek vagy a gender.”
„Biztosítani akarjuk, hogy platformjainkon a letiltás veszélye nélkül folytatódhassanak beszélgetések” – hangoztatta a Fox News Digitalnek adott nyilatkozatában Kaplan. – „Lehetőségünk van megváltoztatni a szabályokat, és a szabad véleménynyilvánítás érdekében javítsunk rajtunk. És nem csupán a szabályokat változtatjuk meg, de azt is, ahogyan betartatjuk őket.”
Kaplan szerint a Meta jelenleg automatikusan működő rendszereket használ, amelyek „túl sokszor hibáznak”, és olyan tartalmakat is eltávolítanak, amelyek „nem ellentétesek közösségi alapelveinkkel”. Hozzátette, hogy a Meta bizonyos tartalmakat – így a terrorizmussal, az illegális drogokkal vagy a gyermekek szexuális kihasználásával kapcsolatosakat – továbbra is ellenőrizni fog.
„Hamarosan feláll egy új kormány, amely egyáltalán nem gyakorol majd cenzorálással kapcsolatos nyomást, és amely sokkal inkább támogatja a szólásszabadságot. Így visszatérhetünk azokhoz az elvekhez, amelyekre Mark eredetileg felépítette a céget” – mondta Kaplan.