Marokkóban elfogtak egy feltételezett dzsihadistát
A marokkói hatóságok elfogtak egy feltételezett dzsihadista terroristát, aki a gyanú szerint a spanyolországi Sevilla városában készülhetett támadásra – közölte a spanyol belügyminisztérium szerdán.A szaktárca rövid közleményében mindössze annyit írt, hogy az illető sevillai lakásában házkutatás zajlik, de nem adott részletesebb tájékoztatást a gyanúsított személyéről, sem a nyomozásról, amelyet a két ország rendőri és hírszerzési szervei közösen folytattak.
A belügyminisztérium emellett beszámolt arról, hogy a húsvéti ünnepek, majd az azt követő általános parlamenti választások miatt a múlt héten megerősítette a rendvédelmi szervek készültségét a biztonság garantálása érdekében.
Fokozott rendőri jelenlétre lehet számítani például a közlekedési csomópontoknál, tömegrendezvények és vallási események helyszínein.
Spanyolországban a Húsvét a belföldi és külföldről érkező turizmus számára is nagy vonzerővel bír. Az ünnepek alatt rengetegen vannak az utcákon és vesznek rész a látványos külsőségek közepette zajló katolikus körmeneteken.
Boszniában elítéltek egy harcost
Három év letöltendő börtönbüntetésre ítélte szerdán a szarajevói bíróság Munib Ahmetspahicot, aki 2013 és 2018 között az Iszlám Állam nevű terrorszervezet harcosa volt.
Az ítélet szerint a férfi öt éven át volt az Iszlám Állam harcosa Szíriában és Irakban, emellett más boszniai állampolgárok harctérre utazását is segítette.
Bosznia-Hercegovina 2014 óta tíz évig terjedő börtönnel bünteti azokat, akik külföldi harcokban zsoldosokként vesznek részt vagy ilyen harcokra toboroznak, illetve buzdítanak másokat.
Hivatalos adatok szerint 2011 és 2014 között Boszniából mintegy 240-en csatlakoztak a szíriai és iraki harcokhoz, de 2014 óta senki nem utazott el a harcterekre.
Bosznia-Hercegovina lakosságának valamivel több mint 50 százaléka muszlim vallású, ám többségük nem tartozik az iszlám egyik radikális ágához sem, de jelen vannak a szélsőségek. A nyugat-balkáni ország területén az iszlamistáknak több kiképzőtáboruk is van, ezek többségét az 1992-1995-ös boszniai háború idején az országba érkező mudzsahid harcosok alapították.