Matematikai algoritmust dolgoztak ki az oltóanyag elosztására
Matematikai algoritmust szeretnének alkalmazni Lombardiában, Olaszország koronavírussal leginkább megfertőződött régiójában annak eldöntésére, hogy ki kapja meg korábban az oltóanyagot ellene.
A vakcina igazságos elosztására szolgáló algoritmust a milánói Bicocca egyetem szakembereinek egy csoportja dolgozta ki a Covid-19 kockázatát növelő 34 féle betegséget, köztük a diabéteszt, a vérszegénységet és a szívbetegségeket számításba véve, azzal a céllal, hogy elejét vegyék a különböző régiók egyenlőtlen vakcinációs politikájának és a különféle csoportok között folyó vitájának arról, hogy az immunizálási programban ki élvez elsőbbséget.
Lombardia regionális kormánya már a múlt hónapban megszavazta a használatát, de ez még nem kezdődött meg. Az olasz egészségügyi minisztérium szintén foglalkozik az országos bevezetésének ajánlásával.
„Úgy véljük: azzal, hogy a tényleg a legnagyobb kockázatot viselőket oltjuk be, Lombardiában és Olaszországban százak és ezrek halálát kerülhetjük el” – mondta a Reuters hírügynökségnek Giovanni Corrao, az orvosi statisztika professzora, aki az algoritmus kidolgozását vezette.
Lombardiának, Olaszország legnépesebb régiójának nagy szüksége van a koronavírus elleni oltásokra, de az immunizálás végrehajtás az egyik leglassúbb az országban, és nem hatékony. A Milánó környéki északi területen az olasz lakosság egyhatoda él, de ott jelentkezett a betegség okozta halálesetek közel egyharmada.
Itália decentralizált egészségügyi rendszerében a regionális kormányok döntenek az oltások rendjéről.
