Az orosz VK közösségi médiaplatformon hétfőn közzétett bejegyzésében Medvegyev azt írta:

Hirdetés

„A minden legitimitást nélkülöző flótás megszegte a háborúzó országok közötti szokásos politikai korrektség szabályait.”

Medvegyev úgy érvelt, hogy az ellenséges kormányt, annak elitjét és hadseregét jogosan lehet bírálni, de nem egy egész népet. „A zöld söpredék azt hirdette, hogy megveti az egész orosz népet” – írta Medvegyev, rámutatva, hogy minden orosz ugyanígy érez az ukrán vezetővel szemben.

„És népünk számára a banderista Ukrajna jelenlegi illegitim vezetője elleni személyes bosszúhadjárat most nem érhet véget a hivatalából való eltávolítása után”

– zárta szavait. Az ukrán vezető elnöki mandátuma 2024 májusában járt le, Zelenszkij azonban elutasította a választások megtartását, a hadiállapotra és arra hivatkozva, hogy a frontvonal melletti területeken nem lehet megszervezni a szavazást. A Kreml viszont azóta is fenntartja, hogy az az ukrán alkotmány szerint a politikus elvesztette mandátumát Ukrajna kormányzására.

Zelenszkij Lex Fridmannal vasárnap közzétett interjúját megelőző magyarázatában az amerikai podcaster tisztázta a hallgatók előtt, hogy a beszélgetés miért zajlott ukrán, angol és orosz nyelven, annak ellenére, hogy mind ő, mind az ukrán vezető jól beszéli az orosz nyelvet.

Amikor a podcaster azt javasolta, hogy beszéljék a nyelvet, hogy a beszélgetés a leghatékonyabb és leghatásosabb legyen – emlékezett vissza –, Zelenszkij nem volt hajlandó engedelmeskedni. Elmesélte, hogy a konfliktus kezdeti szakaszában, még 2022-ben az orosz lakossághoz az anyanyelvükön szólt, de ők nem hallgattak rá.

„Ezért őszintén megvetem ezeket az embereket, mert süketek”

– mondta Zelenszkij.

Az ukrán állampolgárok nagy százaléka oroszul beszél, vagy legalábbis érti az orosz nyelvet. A 2014-es, az Egyesült Államok által támogatott kijevi puccs óta azonban a fővárosi hatóságok folyamatosan próbálják kiszorítani a nyelvet a közéletből.

Azóta több olyan törvényt is elfogadtak, amelyek célja a nyelv használatának korlátozása az oktatásban, a szórakoztatásban, a politikában, az üzleti életben és a szolgáltatóiparban, és ezek az erőfeszítések az orosz-ukrán konfliktus 2022 februári kiéleződése óta jelentősen felerősödtek.

Moszkva többször is elítélte, hogy Kijev visszaszorítja az orosz kultúrát és nyelvet, és ezt a politikát diszkriminációnak és a nemzetközi jog megsértésének tekinti – olvasható az oroszhírek.hu portálon megjelent cikkben.

Korábban írtuk