Megalakult az AfD új parlamenti frakciója
Két nappal a német parlamenti választás után az Alternatíva Németország (AfD) párt megalakította új frakcióját, amelynek létszáma az előző ciklushoz képest megduplázódott. A képviselők megerősítették Alice Weidelt és Tino Chrupallát társelnöki tisztségükben – írja a hirado.hu.A Süddeutsche Zeitung szerint a frakcióvezető-választáson a 144 leadott szavazatból 135-en támogatták Weidelt és Chrupallát, míg mindössze hét ellenszavazat érkezett és ketten tartózkodtak.
A választás után Weidel kijelentette, hogy az AfD célja a következő években megelőzni a Kereszténydemokrata Uniót (CDU), és hangsúlyozta: „Nem kell újabb négy évet várnunk arra, hogy a jelenlegi kormány széthulljon.” Chrupalla hozzátette, hogy a megduplázódott frakcióval az AfD most sokkal nagyobb befolyást szerezhet a parlamentben.
A párt az előző választáson elért 10,4 százalékos eredményét 20,8 százalékra növelte, így 77 helyett immár 152 képviselővel rendelkezik. Az új frakcióban 60 politikus már a korábbi Bundestag tagja volt, míg 92-en most először kerültek be a parlamentbe.
Az AfD frakcióterme a Reichstag épületében már nem bizonyult elég nagynak, így az első ülésüket egy másik parlamenti épületben, a Marie-Elisabeth-Lüders Házban tartották meg.
A megduplázott frakcióval az AfD most befolyásosabb pozíciókat követel a német parlamentben. A párt ragaszkodik ahhoz, hogy elnöki pozíciókat kapjon a Bundestag fontos bizottságaiban, és ismét benyújtja igényét egy alelnöki posztra. Az első parlamenti frakcióvezető, Bernd Baumann úgy fogalmazott: „Most már a képviselők csaknem egynegyedét mi adjuk. Egy ilyen erős frakciót nem lehet többé figyelmen kívül hagyni, még a CDU és a baloldali pártok sem tudnak kirekeszteni minket.”
A szabályok szerint a legerősebb ellenzéki párt kapja a Bundestag egyik legfontosabb pénzügyi ellenőrző testületének, a költségvetési bizottságnak az elnöki pozícióját, amit az AfD 2017 és 2021 között már egyszer betöltött.
Az előző ciklusban az AfD többször is sikertelenül próbálta megszerezni a Bundestag egyik alelnöki posztját, és a parlamenti bizottságok élére állítani saját jelöltjeit – ez most megváltozhat.
Az AfD megduplázott frakciója új korszakot nyithat a német politikában. Bár az eddigi hagyományos pártok igyekeztek a lehető legkevesebb hatalmat adni az AfD-nek, a párt növekvő támogatottsága miatt ez egyre nehezebb lesz. Az elkövetkező hónapokban eldől, hogy az AfD valóban nagyobb befolyást szerez-e a Bundestag működésében, vagy továbbra is politikai elszigeteltségben marad. Egy biztos: az AfD most nagyobb és hangosabb, mint valaha.
A közmédia hírportálján megjelent cikket ITT olvashatják.