Az ellenzék múlt héten benyújtott bizalmatlansági indítványát 123 képviselő támogatta 116 ellenében a 240 fős törvényhozásban.

Hirdetés

A bizalom megvonását a legutóbbi választásokon ellenzékbe kényszerült, jobboldali Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért (GERB) párt kezdeményezte. Lépését a kormány pénzügyi- és gazdaságpolitikájának kudarcával indokolta.

A korrupció elleni küzdelem ígéretével hatalomra került, 42 éves Petkov erős Európa- és NATO-párti álláspontot képviselt a hagyományosan oroszbarát országban. Elemzők szerint egy új kormány feltehetően semlegesebb politikát fog folytatni Oroszországgal szemben.

„Ez a szavazás mindössze egy kis lépés egy nagyon hosszú úton” – hangoztatta Petkov a voksolást követően. „Amit nem értenek meg, hogy nem ez a módja a bolgárok megnyerésének” – tette hozzá.

Az ország 2021 áprilisa óta most valószínűleg a negyedik parlamenti választás felé halad.

Petkov közölte, hogy nem kíván koalíciós tárgyalásokat folytatni az ellenzéki pártokkal, de jelezte, kész más politikai erőktől elpártoló képviselőkkel biztosítani egy új kabinet támogatottságát, elkerülendő az előrehozott választásokat.

Petkov négypárti kormánya, amelynek tagjai jelenleg a Folytatjuk a változást (PP), a Bolgár Szocialista Párt (BSP) és a Demokratikus Bulgária (DB), tavaly decemberben lépett hivatalba, miután egy éven belül három parlamenti választást is tartottak. A kormányválságot az idézte elő, hogy június 8-án a koalícióból kilépett a Van Ilyen Nép (ITN) párt. Az ITN a koalíció felmondását a pótköltségvetés körüli viták mellett azzal a híreszteléssel indokolta, hogy Petkov ígéretet tett uniós partnereinek, hogy Bulgária még júniusban feloldja a szomszédos Észak-Macedónia csatlakozási tárgyalásainak megkezdésére vonatkozó vétóját.

Petkov az ITN képviselőinek távozásával már csak 114 szavazatra támaszkodhatott a parlamentben.

Korábban írtuk