Megfeddték az érseket a „klímaszkeptikus” előadó meghívása miatt
Az ausztrál média kritikát fogalmazott meg Julian Porteous hobarti érsekkel szemben, amiért az megengedte, hogy egy ismert klímaszkeptikus felszólaljon egy helyi katolikus agytrösztnél.Loretta Lohberger Az érseket azzal vádolják, hogy a klímaváltozás tagadójának nézeteit népszerűsíti a pápa mérföldkőnek számító levelének évfordulóján című cikkében azt írja, hogy az érsekség lapja, a The Catholic Standard nemrég egy írást közölt A „modern zöld vallás” leleplezése címmel, amely pozitív véleményt fogalmazott meg Ian Plimer geológusnak a Christopher Dawson Centre-ben, a Porteous érsek által alapított agytrösztben tartott beszédével kapcsolatban.
Ian Plimer professzor „azt állítja, hogy az emberi tevékenységet a globális felmelegedésért felelőssé tevő mozgalom «modern zöld vallássá» alakult át, amely betölti azt az űrt, amelyet a hagyományos kereszténység hanyatlása hagyott maga után a fejlett világ nyugati országaiban” – írta Catherine Sheehan, a hobarti érsekség kommunikációs koordinátora.
Cikkében Lohberger hosszasan idézi a Concerned Catholics Tasmania (Aggódó Tasmániai Katolikusok; CCT) – egy „progresszív katolikus csoport” – cikkét, amely kritikát fogalmazott meg Porteous érsekkel kapcsolatban, és nagyobb arányú „világi részvételt” követelt az egyházi irányításban.
A CCT élesen bírálta az érseket, amiért fórumot biztosított Plimer professzornak, és kijelentette, hogy „a cikk, az esemény, amelyről beszámolt, és az a tény, hogy az ilyen nagy hangsúlyt kaphatott az érsekségünk hivatalos kiadványában, nagyfokú aggodalmat keltett a tasmániai katolikusok körében”.
„Bár joga van a véleményéhez, nem értem, miért kellene egy katolikus egyházi kiadványban szabad teret engedni annak, amit mond és ír, különösképpen pedig bármiféle kiegészítés nélkül” – írta Kim Chen, a CCT elnöke.
2021-es éves jelentésében a CCT „egy csodálatos és kihívásokkal teli találkozásról” áradozik a hírhedt katolikus hitszegővel, Joan Chittisterrel.
Ferenc pápa a Laudato Sìben kijelenti a szövegben, hogy „az egyház nem vállalja fel a tudományos kérdések rendezését, vagy azt, hogy a politika helyébe lépjen”, és inkább ragaszkodik „az őszinte és nyílt vitához”, ami feltételezi a nyitottságot az uralkodó narratívát megkérdőjelező véleményekre. Míg maga Ferenc pápa egyértelműen úgy véli, hogy az éghajlatváltozás komoly problémát jelent, tisztában van azzal, hogy ezt a kérdést a terület szakértőinek kell megvitatniuk, nem pedig pápai vagy más diktátummal kikényszeríteni.