Fotó: MTI (archív, illusztráció)
Hirdetés

Setinc Pskova még 2016 júniusában indított kártérítési pert Jansa ellen, mert az a Twitter-oldalára azt írta: „A nyilvánosház Facebook-oldalai Evgenija C. és Mojca P.S. kiszolgált prostituáltak olcsó szolgáltatásait kínálják”. A nyilvánosházzal Jansa a közszolgálati televízióra, az RTV Szlovéniára utalt.

A legfelsőbb bíróság szerint Psovka fontos feladatot lát el szerkesztőként a közszolgálati televízióban és rádióban, és Jansához hasonlóan közszereplőnek számít. A bíróság szerint amikor azt kell eldönteni, hogy az alperes politikai véleményszabadságának vagy a felperes jó hírnévhez való jogának a szempontja a fontosabb, a „felvilágosítás elvének” kell felülkerekednie, hiszen társadalmi kérdésekben csak a szabad vita vezet közelebb az igazsághoz. A bíróság ezért úgy döntött, a politikai véleményszabadságot részesíti előnyben, és nem mélyed el az alperes véleményének jogi dimenziójában.

Jansa fenntartotta álláspontját, amely szerint a kifejezést az újságírónők munkájának leírására használta, akik hazugságokat írtak pártjáról.

Korábban írtuk

2018-ban a celjei bíróság ugyanebben az ügyben három hónapos felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte Jansát, a legfelsőbb bíróság azonban tavaly már azt az ítéletet is megsemmisítette, és újratárgyalást rendelt el.

Psovka „botrányosnak” nevezte a legfelsőbb bíróság határozatát.

Úgy vélte: Jansa a legnagyobb parlamenti párt elnökeként, a legbefolyásosabb politikusként, volt és jelenlegi miniszterelnökként akadálytalanul és sértő módon leszámolhat minden újságíróval és szerkesztővel, aki számára nem megfelelő tartalmat közöl. Bejelentette: az alkotmánybírósághoz fordul jogorvoslatért.