Fotó: MTI/EPA pool/Christophe Petit Tesson
Egyházi személyek érkeznek az öt éve tûzvész áldozatává vált párizsi Notre-Dame-székesegyház újranyitása alkalmából rendezett ünnepségre 2024. december 7-én.
Hirdetés

„Ezen a reggelen eltöröljük 2019. április 15-e fájdalmát” – mondta a szeplőtelen fogantatás ünnepén a szentmisét bemutató Laurent Ulrich, Párizs érseke.

Az érsek üdvözölte azokat, akik a a székesegyházban, illetve a Szajna partján felállított kivetítők előtt követték a szertartást.

„Isten hozta Önöket, legyenek hívők, vagy sem” – mondta Laurent Ulrich,

A misén mintegy 2500-an vettek részt, közöttük több államfő, így Emmanuel Macron francia köztársasági elnök, valamint 150 szűkölködő, akiket a mise után ebédre hívtak meg, 150 francia és külföldi püspök, valamint a 106 párizsi parókia és a hét keleti rítusú katolikus egyház egy-egy papja volt jelen.

Korábban írtuk

A szertartás, amelyen megáldották a szenteltvizet, felszentelték az oltárt, részleteket olvastak fel a Bibliából, elhelyezték az ereklyéket, megáldották a tabernákulumot, több mint két órán át tartott.

Az érsek a szertartás végén felszentelte az új bronz oltárt. Az oltárban öt, Párizshoz köthető relikviáit helyeztek el.

Emmanuel Macron, aki szombat este beszédet mondott a székesegyházban a megnyitás alkalmából, nem áldozott, de békecsókot váltott a szomszédaival, tiszteletben tartva az egyház és a vallás különválását Franciaországban.

A biztonságra az előző napi ünnepélyes megnyitóhoz hasonlóan ismét hatezer rendőr és csendőr felügyelt.

A következő misét vasárnap este mutatják be a nagyközönség számára, előzetes jelentkezés alapján.

A 2019. április 15-én a székesegyházban pusztító tűzvész után eredeti technikákkal állították helyre a középkori gótikus építészet 860 éves gyöngyszemét.

„Ez nem csak egy épület restaurálása volt. A nemzet szívének helyreállításáról volt szó” -mondta Olivier Ribadeau Dumas, a székesegyház rektora.