Melinda Gates egymilliárd dollárt szán a nők egyenjogúságára
Melinda Gates, a Microsoft-alapító Bill Gates felesége bejelentette, hogy egymilliárd dollárt szán a nők egyenjogúságának segítésére az Egyesült Államokban.A döntést ismertetve az amerikai Time magazin számára írt véleménycikkében az 55 éves Melinda Gates – aki társelnöke a férjével közösen létrehozott Bill és Melinda Gates Alapítványnak is – azt írta, hogy „a nők és a férfiak egyenjogúságának megteremtése nem várhat tovább”. Mint fogalmazott: az egymilliárd dollárt, a nők „hatalmának és befolyásának kiterjesztésére”, illetve ennek gyakorlati megvalósítására kívánja fordítani.
Gates három fontos célt jelölt meg: a nők szakmai előrehaladása előtt még mindig meglévő akadályok lebontását, a nők különösen gyors előrejutását azokban az ágazatokban – például a tech-iparban, a médiában vagy a közszolgálatban – amelyeknek nagy befolyásuk van a társadalomra, valamint a nyomásgyakorlást vállalatokra és szervezetekre e célok valóra váltásához szükséges reformok érdekében.
„Egymilliárd dollár sok pénz, de ugyanakkor az is igaz, hogy ez csupán kis töredéke annak, ami szükséges” – fogalmazott Melinda Gates. Egyben reményét fejezte ki, hogy új kezdeményezését nemcsak a szakemberek és az egyenjogúság szószólói találják majd vonzónak, hanem azok közül is sokan csatlakoznak és anyagilag is elkötelezik majd magukat, akik eddig nem foglalkoztak e kérdéssel.
Melinda Gates 2015-ben Pivotal Venture néven már létrehozott egy beruházási és úgynevezett inkubációs, azaz vállalkozásfejlesztési központot, amely a nők és a családok helyzetének javításával foglalkozik. Most felvázolt elképzelései szerint e vállalkozás révén finanszírozza majd a nők előrejutását segítő új, érdemleges egyéni ötleteket és szervezeteket.
Kezdeményezése nem keltett meglepetést. Melinda Gatest ugyanis a női egyenjogúság egyik hatékony támogatójaként tartják számon az Egyesült Államokban. Legutóbbi könyvében – amely magyarul A nő helye címmel jelent meg – részletesen ki is fejtette meggyőződését, miszerint a nők egyenjogúsága a családok és a közösségek, tágabb értelemben pedig az egész társadalom felemelkedésének záloga.