Az ifjabb Soros Európa helyett Amerikára koncentrálna
Mennek vagy jönnek? Az ifjabb Soros Európa helyett Amerikára koncentrálna
Kivonul az Európai Unióból a Nyílt Társadalom Alapítvány. Állítólag. A Soros György által alapított szervezet azt közölte, céljaik megvalósulását biztosítottnak látják az európai kormányok és intézmények bőséges finanszírozásán keresztül is. Amerikában azonban komoly harcok elé néznek, hiszen Donald Trump esetleges győzelme a jövő évi választásokon súlyos csapás lenne a hálózatra.A döntésről másfél hete levélben tájékoztatták az eddig támogatott magyarországi szervezeteket is. További támogatásukat nem látják indokoltnak, hiszen ahogy a közlemény írja, „az uniós intézmények és kormányok már most jelentős forrásokat fordítanak az emberi jogok, a szabadság és a pluralizmus védelmére”. A mór mehet.
A hazai baloldal pánikba esett. Azon szervezetek és sajtótermékek, amelyek eddig minden igyekezetükkel bagatellizálni próbálták a Soros-pénzek jelentőségét, most egybehangzóan állítják, hogy a kivonulás súlyosan érinti őket, százmillióktól esnek el.
Többek közt olyan szerveztek köszönhetik létüket a Soros-féle alapítványnak, mint a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ), a Magyar Helsinki Bizottság, az LMBTQ-lobbi zászlóshajójaként működő Háttér Társaság, a Transparency International Magyarország, a K-Monitor, a Menedék – Migránsokat Segítő Egyesület, az Eötvös Károly Közpolitikai Alapítvány vagy a Patent Egyesület. A legbőkezűbb adományokban az Emberség Erejével Alapítvány, az Alternatív Közösségek Egyesülete és a Civil Kollégium Alapítvány részesültek, szervezetenként kétmillió dollárnyi támogatásról beszélhetünk. A kedvezményezettek között találjuk az elfogultságáról ismert think tanket, a Political Capitalt is. A sajtótermékek közül a szombathelyi Nyugat.hu kapta a legnagyobb támogatást, mellette az Átlátszó.hu és a Direkt36 is részesült a dollárokból. Mellettük persze még számos portál és egyesület működik, amelyekhez közvetve csorgott Soros György bőkezű adományaiból.
A magyar jobboldal első körben nem titkolt örömmel vette tudomásul, hogy a Soros-birodalom maga mögött hagyja Európát. Az öröm azonban korai volt, a lényeg ugyanis ezúttal is az apró betűs részben volt feltüntetve.
„Az ilyen kérdésekről nekünk, magyaroknak vannak történelmi tapasztalataink: csak akkor hisszük el, hogy a megszálló csapatok valóban távoznak a kontinensről, ha az utolsó Soros-katona is elhagyja Európát és Magyarországot” – reagált a hírre Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója.
A hivatalos magyarázatban szereplő megjegyzés, miszerint az európai kormányok és intézmények a Soros-alapítványok unszolása nélkül is kiemelten támogatják azokat a célokat, amelyekért az Open Society létrejött, akkor válik érthetővé, ha figyelembe vesszük, hogy négy éve az Európai Parlament mintegy háromszorosára emelte az úgynevezett demokratikus értékeket védő civil szervezetek dotációját a 2021–2027-es uniós költségvetési keretben. A Soros-birodalom tehát már évekkel korábban áttestálta az EU-ra politikai missziójának a finanszírozását. A Nyílt Társadalom Alapítvány kivonulásának egyik indoka tehát az, hogy a hálózat már képes az európai adófizetők pénzéből működtetni azokat az NGO-kat, amelyek feladata nyomás alatt tartani a tagállami kormányokat, hogy a liberális elgondolások szerint vezessék országiakat. A gép forog, az alkotó pihen, a Soros-hálózatnak Európában immár nem kell „saját” tőkéből áldoznia arra, hogy politikai víziói megvalósulásának útját egyengesse.
Kiszelly Zoltán szerint az átszervezés szoros összefüggésben áll azzal, hogy Alex Soros nemrég átvette apjától a pénzügyi birodalom irányítását, és most új kezdeményezéssel indítja a nevéhez fűződő korszakot.
– Alex Sorost jobban érdekli az amerikai, mint az európai politika. Ez nem független attól a ténytől, hogy Európában tényleg sínen vannak a dolgaik. Kontinensünkön már nem kell olyan erőfeszítéseket tenniük, mint Amerikában, amelynek kézben tartása amúgy is sokkal fontosabb a hálózat számára. Az USA a szabad világ központja, ha ott fordulat áll be a hatalomban, az sokkal kellemetlenebb tud lenni a Soros-birodalom számára. Donald Trump győzelmét ezért mindenáron meg kell akadályozni – magyarázza a politológus.
Kiszelly Zoltán politológus szerint jelen körülmények között időszerűtlen jobboldali fordulatot emlegetni Európa vonatkozásában. Egy ideje ugyanis a baloldal által használt retorikai eszközzé vált a jobboldali pártok áttörésével való riogatás. A mérsékelt szavazókat Spanyolországtól Ausztriáig azzal terelik a liberális és baloldali pártok kebelére, hogy ha a jobboldal megerősödne, a „nacionalizmus” uralkodna el a kontinensen, ami beláthatatlan következményekkel járna. Mindeközben a valóban jobboldali formációkat megpróbálják domesztikálni. A politológus szerint Giorgia Meloni pártját és a cseh ODS-t is ilyen céllal csábítják a Néppártba, hogy a pártcsalád támogatottságának csökkenését ellensúlyozzák új jobboldali alakulatok bevonzásával. A különböző szivárványkoalíciók pedig képesek még hosszú ideig megakadályozni az európai jobboldal kormányra jutását.
– Eddig a szocialisták és a Néppárt összefogása elég volt, egy ideje azonban már a zöldekre, illetve a Renew Europe liberálisaira is szükség van ahhoz, hogy megtartsák többségüket – mondja Kiszelly Zoltán.
A szakértő szerint ha Donald Trump nyerné a jövőre esedékes amerikai elnökválasztást, kemény kézzel fogná a Nyílt Társadalom Alapítványhoz hasonló szervezeteket. Alexander Soros többször kifejezte aggodalmát a volt elnök lehetséges visszatérése miatt, miközben egyértelművé tette, hogy politikai mecénásként mindent meg is tesz, hogy megakadályozza az amerikai jobboldali ikon újraválasztását.
– Amit nem sikerült Trumpnak a Covid és az elvesztett választás miatt, azt ezúttal gőzerővel befejezné – mondja Kiszelly Zoltán.
A konkrétumok szintjén ez többek között azt jelentené, hogy megtörténhetne az FBI és a CIA depolitizálása. A biztonsági szervek feladata a törvények betartatása lenne a globalista érdekek kiszolgálása helyett. Illetve a transznacionalista hálózatokat is a törvények szerinti működésre kényszerítené, amit a legkevésbé sem szeretnének. A súlypontáthelyezésre ezért van szükség, hogy Trump győzelmét megakadályozzák.
– Számukra az amerikai választásoknak van nagyobb tétje és kockázata. Mindig a háló középpontja a legerősebb, ha ott megsérül a rendszer, az komoly problémát okozhat – fejti ki a politológus.
Az Action for Democracy, amely a magyarországi baloldal kampányát finanszírozta, az amerikai adótörvény 501. paragrafusa szerint működő szervezet. Ez azt jelenti, hogy az amerikai adótörvény szerint hozták létre, ez a magyarázata, hogy az érintettek miért ragaszkodnak makacsul ahhoz a verzióhoz, hogy kultúraformáló kampányra költötték a szervezettől kapott milliárdokat. A törvények szerint ugyanis csak konkrét témák mellett kampányolhatnak ilyen jellegű adományokból, és nem jelöltek mellett.
– Ha Trump visszatér, a Soros-hálózathoz hasonló globalista szervezetek élete nehezebb lenne, ezt akarják mindenáron megakadályozni – világít rá Kiszelly Zoltán.
A Soros-hálózat emberei valamennyi EU-s és transznacionális intézményben benne vannak. Jó példa erre az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) velencei bizottsága, amely a választási vagy kisebbségi törvényeket véleményezi. Ebben a testületben szinte kizárólag „érzékenyített” jogászok dolgoznak, akiket a Soros-szervezetek már megpuhítottak.
Amikor tehát ilyen hatalmas médiakampány közepette jelentenek be bizonyos változásokat a hálózat működésében, akkor alapos okunk van gyanakodni.