Új nemzeti integrációs akcióterv kidolgozásába kezd a német kormány – jelentették be szerdán Berlinben a szövetségi kormány és a bevándorlók szervezeteinek informális fóruma, az úgynevezett integrációs csúcstalálkozó után.


Fotó: MTI/EPA/Jose Sena Goulao, szerk.

Angela Merkel kancellár a 2006 óta működő fórum 10. tanácskozása után tartott tájékoztatón kiemelte, hogy 20 százalékos az úgynevezett migrációs hátterű – bevándorló vagy bevándorló családból származó – emberek aránya a német társadalomban. Hozzátette, hogy az utóbbi években érkezett sok menekült révén a már régebben Németországban élő migrációs hétterű emberek „nyomás alá kerültek”. Nem szabad őket szem elől téveszteni, és az újonnan érkezettekre is figyelmi kell, ezért át kell dolgozni a leguóbbi, 2012-ben elfogadott integrációs akciótervet – mondta.
    
A legfontosabb egyenlő esélyt biztosítani mindenkinek a lehető legszélesebb értelemben vett társadalmi részvételre. Így például el kell érni, hogy az álláspályázatokon ne számítson, hogy idegen hangzású neve van-e egy jelentkezőnek – fejtette ki a kancellár.
    
Aláhúzta, hogy a társadalomnak meg kell őriznie a „tartását”. Az emberi méltóság és szabadság, a jogállam, a nemi egyenjogúság tisztelete mind olyan érték, amelyekből nem lehet engedni – mondta Angela Merkel.
    
„A világra nyitott és sokszínű Németországot akarunk”, amihez elengedhetetlen a szabadságon alapuló, demokratikus berendezkedés tisztelete, függetlenül a származástól vagy attól, hogy mennyi időre szól a tartózkodási engedély – húzta alá a kancellár.
    
Anette Widmann-Mauz, a kancellária társadalmi integrációs ügyekért és a menekültügyért felelős államminisztere kiemelte, hogy az új akciótervben össze kell rendezni a szövetségi kormány valamennyi tevékenységét, kezdeményezését és elképzelését, a menedékkérőkre, menekültekre és a migrációs hátterű emberekre vonatkozó programokat egyaránt.
    
„Meg kell erősítenünk az összetartást, hogy kifogjuk a szelet a populisták és mindazok vitorlájából, akik uszító lózungjaikkal megmérgezik a társadalmi légkört” – fogalmazott a politikus.
    
A migrációs hátterű emberek képviseletében Ferda Ataman, az Új Német Szervezetek (Neue Deutsche Organisationen – NDO) szóvivője kiemelte, hogy Németország mindig is „bevándorlóország” volt, és nem a 2015-ben elmélyült migrációs válság révén vált azzá.
    
Így amikor most a idegenek túlzottnak tartott térnyerésére és a német kultúra vélelmezett elvesztésére, az úgynevezett túlidegenedésre (Überfremdung)  vonatkozó félelmekre figyelmeztetnek a politikában, akkor „kirekesztenek nagyon sok embert, akik a hazájuknak tartják Németországot”.
    
A menedékkérők, menekültek által elsajátítandó tudással, a nyelvvel, értékekkel és kultúrával kapcsolatos vitában is megjelennek kirekesztő, sértő elemek, a megszólalók nem ritkán azt a látszatot keltik, mintha a menedékkérők, menekültek és a Németországban élő más bevándorlók egyáltalán nem azonosulnának az országgal és a társadalommal – tette hozzá Ferda Ataman.
    
A többi között kiemelte: valamennyi politikai erőnek egyértelműen el kell ismernie, hogy a sokszínűség adottság, megváltoztathatatlan tény Németországban.
    
Az integrációs csúcstalálkozókon eddig rendre részt vett az éppen hivatalban lévő belügyminiszter. A tárca jelenlegi vezetője, Horst Seehofer lemondta részvételét a tanácskozáson, tiltakozásképpen Ferda Ataman egy cikke miatt, amelyben az NDO szóvivője bírálta a miniszternek a szülőfölddel kapcsolatos felfogását. Angela Merkel a védelmébe vette Horst Seehofert, kiemelte, hogy a szövetségi kormány nem a „kirekesztés eszközeként” használja a szülőföld fogalmát.