Micsoda fordulat: Ébredeznek a németek
A NIUS című lap számára készített INSA-felmérésből kiderül, mi a német választók véleménye a J. D. Vance beszédében elhangzott állításokról: a migráció kezeléséről és az AfD körüli tűzfalról.A választási kampány közepén, a Müncheni Biztonsági Konferencián ismét szembejött a valóság: az amerikai alelnök, J. D. Vance éles bírálatot fogalmazott meg az európai liberális politikai elit ellen, amely szerinte saját ideológiai dogmáiba zárta magát és egyre inkább eltávolodik a saját választóitól.
Vance többször is felvetette a szólásszabadság témáját:
„Nem nyerhetsz demokratikus választásokat ellenfeleid cenzúrázásával vagy börtönbe zárásával.”
„Nem lehet erőltetni az innovációt és a kreativitást. Csakúgy, mint ahogy nem mondhatod meg az embereknek, hogy mit gondoljanak, érezzenek és higgyenek.”
Vance ezután rátért a migráció kérdésére:
„Egyetlen választó sem szavazott arra, hogy kinyissák a zsilipeket a migránsok milliói előtt”
– szögezte le.
A tömeges bevándorlás nem légüres térben történt. Az ok inkább az elmúlt tíz év során „a politikusok tudatos döntéseinek sorozata az egész kontinensen”.
Az AfD említése nélkül Vance kijelentette:
„Egyetlen demokráciában sincs helye tűzfalaknak”.
Az INSA kutatóintézet a NIUS számára végzett reprezentatív online felméréséből kiderül, hogy a németek nagy része osztja az Egyesült Államok alelnökének diagnózisát, amely szerint a migrációs politika kudarcot vallott.
A reprezentatív felmérés a lakosság attitűdjét vizsgálta Vance-nek a müncheni biztonsági konferencián elhangzott beszédével kapcsolatban.
Eszerint
a megkérdezettek 66 százaléka egyetért azzal az állítással, hogy Németország nem biztonságos hely az elhibázott migrációs politika miatt.
Még markánsabbak az eredmények az „Európa kudarcot vallott a menekültügyi politikában” állítás esetében: a válaszadók 78 százaléka egyetért ezzel az állítással, mindössze 13 százalékuk válaszolt nemmel.
Különösen az AfD (90 százalék), a CDU (74 százalék) és a BSW (70 százalék) szavazói értenek egyet azzal a kijelentéssel, hogy „Németország nem biztonságos hely az elhibázott migrációs politika miatt”. Az FDP (66 százalék) és az SPD (61 százalék) támogatóinak többsége is erre a következtetésre jut, de meglepő módon még a zöld szavazók 37 százaléka is egyetért ezzel a kijelentéssel.
Az „Európa kudarcot vallott a menekültügyi politikában” kijelentés esetében a kép még tisztább: az AfD 92 százaléka, a BSW 90 százaléka, a CDU 82 százaléka és az FDP támogatóinak 80 százaléka egyetért vele. Az állítást nagyrészt osztja az SPD (67 százalék), a Zöldek (66 százalék) és a Baloldal (60 százalék) is.
A müncheni biztonsági konferencián J. D. Vance is felszólalt a tűzfal ellen, miszerint a régi pártok következetesen kizárják az AfD-t a politikai folyamatokból és a döntéshozatalból. A NIUS a lakosság ezzel kapcsolatos attitűdjét is felmérte.
Meglepő eredmény született: 46 százalékuk azon a véleményen van, hogy az AfD-t nem szabad kizárni a többi párttal való együttműködésből, 43 százalékuk viszont a tűzfal mellett foglalt állást.
A CDU támogatói közül csak 41 százalék támogatja, hogy az AfD-t alapvetően ne zárják ki, míg a többség (48 százalék) a tűzfal mellett van.
Az FDP támogatóinak 54 százaléka nem akar tűzfalat, és csak 29 százalék ragaszkodik hozzá.
A BSW választóinak a 60 százaléka van azon a véleményen, hogy az AfD-t nem szabad kizárni a politikai folyamatokból.