Moszkva válaszolt...
Úgy tűnik megszületett, és be is mutatkozott az ukrán-orosz háború csodafegyvere. Az Oresnyik nevű, hagyományos robbanófejekkel felszerelt, interkontinentális ballisztikus rakéta. Üveges Huba írót, történészt és bloggert, a szomszédunkban zajló fegyveres konfliktus egyik legavatottabb szakértőjét kérdeztük.Üveges Huba elmondta, hogy bár nagy a titkolózás az új fegyver körül, a jelekből úgy tűnik, hogy az orosz mérnökök 2019 óta fejlesztik az Oresnyikot. Vita zajlik az eredetéről, mert egyes elemzők szerint egy kicsit korábbi rakétatípus, az RSZ-26 bázisán kezdődött meg a munka, mások viszont cáfolják ezt, és a két fegyver közötti alapvető különbségekre utalnak. Például arra, hogy az Oresnyik folyékony, az RSZ-26 viszont szilárd hajtóanyaggal működik.
Az új rakéta maximális hatótávolságát körülbelül 5500-6000 kilométerre becsülik a szakértők. A fegyver hat nagyobb robbanófejjel rendelkezik, magyarázta Üveges Huba, ezek pedig további, kisebb robbanófejekre oszlanak. Összesen 36 darabra. Becsapódásuk relatíve nagy területet fed le, és az osztódás miatt szinte lehetetlen elhárítani őket. Üveges Huba szerint a rakéta másik fontos tulajdonsága a sebesség.
A dnyiprói hadiüzemet letarolta az Oresnyik, de egy mellette lévő gyárat is lesöpört a „térképről”. Annak ellenére, hogy fejeiben csak semleges töltőanyagok, illetve érzékelő műszerek voltak. Ezt az ukrán vizsgálat is elismerte. Vagyis az Oresnyik már pusztán a becsapódási energiájával is képes volt a hatalmas rombolásra. A támadás maga egyébként válasz volt arra az ukrán akcióra, amelyben amelyben Kijev már rendelkezett azzal az amerikai és nyugat-európai felhatalmazással, hogy Oroszország belső területeire is kilőhet amerikai ATACMS, illetve brit-francia fejlesztésű Storm Shadow rakétákat. Volodimir Zelenszkij november 19-én ki is adta a parancsot az indításukra.
Elterjedt, hogy az Oresnyik képes kiváltani a nukleáris fegyvereket. Üveges Huba úgy véli, ez csak egy, a média által felkapott tévedés. De azért nem teljesen alaptalan az állítás. Az elemző Vladimir Putyin orosz államfőt idézte e ponton, aki azt mondta, hogy több Oresnyik egyidejű indítása és becsapódása valóban olyan hatást kelthet, mintha a célt nukleáris támadás érte volna. Csak elmarad a sugárzás…
Nagy különbség az orosz és az amerikai rakéta között, hogy az Oresnyikot szárazföldi, mobil kilövő állásból indítják, az amerikai Dark Eagle-t viszont hajókról, pontosabban Zumwalt osztályú, lopakodó kialakítású rombolókról, illetve Ohio osztályú tengeralattjárókról. A szakértő úgy véli, a tengeri indítást könnyebb felderíteni, de ha földi, mobil eszközökről startol a rakéta, azt nehezebb. Egy mobil állomás – értsd kerekeken guruló indítóegység – a kilövés után azonnal pozíciót válthat, elbújhat egy erőben, behúzódhat egy romos városrészben, és így tovább… A nagy vízfelületeken sokkal jobban behatárolható az indítás helye, még egy tengeralattjáró esetében is.