Fotó: ShutterStock/Pixel-Shot

A jelentés szerint 2023-ban 4,3 milliárd ember, a világ felnőtt lakosságának 73%-a segített idegeneknek, önkénteskedett vagy adományozott pénzt jó ügyekre. A kutatás során több mint 145 000 embert kérdeztek meg 142 országban. A WGI kutatása három kérdéssel méri az adományozási hajlandóságot és aktivitást: segítettek-e az elmúlt hónapban idegennek, adományoztak-e pénzt jótékonysági szervezeteknek és szántak-e időt önkéntes munkára valamilyen szervezetnél.

A jelentés legfontosabb tanulsága, hogy az adományozási hajlandóság világszerte növekszik, a globális átlag 40 pont, amely a legmagasabb a koronavírus-járvány óta. A COVID idején a globális nagylelkűség a felmérések szerint is a csúcspontot érte el, az emberek világszerte összefogtak, hogy segítsenek a rászorulóknak, ami a globális index pontszámának növekedéséhez vezetett. Örvendetes hír, hogy a felmérés szerint tavaly az emberek segítőkészsége ismét a 2021-es csúcsponton volt.

Hirdetés

A legnagylelkűbbek

A World Giving Index (WGI) rangsorában hagyományosan az alábbi országok szerepelnek az élmezőnyben:

1. Indonézia: az elmúlt években folyamatosan az első helyen áll, köszönhetően a magas arányú pénzadományozásnak és önkéntes munkának.

2. Ausztrália: Gyakran szerepel a top 10-ben, erős közösségi összetartás és nagylelkűség jellemzi.

3. Új-Zéland: Szintén rendszeresen az élmezőnyben található, különösen az önkéntes tevékenységek terén.

4. Mianmar: Korábban többször is az első helyen végzett, főként a vallási adományozási kultúra miatt.

5. Kanada: Az észak-amerikai országok közül Kanada kiemelkedik a nagylelkűség terén, gyakran szerepel a top 10-ben.

Indonézia (74 pont) már hetedik éve vezeti a World Giving Index rangsorát. Tavaly az ország lakosságának 90 százaléka adományozott pénzt, és több mint 60 százaléka vett részt önkéntes munkában. A 2023-as globális rangsor második helyén Kenya (63 pont) áll. A kenyaiak 82 százaléka segített idegeneknek, amely a legmagasabb arány a világon. Kenya erős közösségi és kulturális hagyományokkal rendelkezik, amelyek ösztönzik az embereket arra, hogy segítsenek egymásnak és támogassák a rászorulókat. Szingapúr (61 pont) a tavalyi évhez képest jelentős előrelépést tett, 19 helyet javítva, és így a harmadik helyre került.

A WGI szerint az Oceánia, Észak-Amerika és Délkelet-Ázsia régiók a legnagylelkűbbek, míg Dél- és Kelet-Európa a legkevésbé nagylelkű régiók közé tartoznak. Óceánia régióban a közösségi összetartás és a közös értékek erősítik a nagylelkűséget, Észak-Amerikában, különösen az Egyesült Államokban, az adományozás és az önkéntes munka széles körben elterjedt, a jótékonysági szervezetek és a közösségi programok jelentős szerepet játszanak a társadalom életében. Délkelet-Ázsiában – ahol a vallás és a közösségi normák járulnak hozzá a nagylelkűséghez – az emberek gyakran adakoznak vallási intézményeknek és vesznek részt közösségi tevékenységekben.

A tanulmány kiemeli, a katasztrófák és válságok idején az emberek hajlandósága a segítségnyújtásra jelentősen megnövekedhet, jó példa erre Marokkó, ahol az adományozási arány nyolcszáz százalékkal nőtt a 2023-as földrengés után, és az önkéntesség is megduplázódott az országban, valamint a háborús konfliktusokkal is terhelt Ukrajna, amely az Egyesült Államoktól alig elmaradva a hetedik helyen végzett a globális rangsorban. Olyan országok is vannak, ahol a kormányzati beavatkozások nagymértékben segítették elő a jótékonysági szektor növekedését. Ilyen Kína, ahol a törvényi liberalizációnak köszönhetően az elmúlt évtizedben az ország pontszáma a háromszorosára nőtt, és 49 helyet lépett előre a rangsorban. A pénzadományozók aránya 388 százalékkal nőtt, míg az önkéntes tevékenységek aránya 441%-kal emelkedett.

Korábban írtuk

Helyünk a világban

Magyarország a 2024-es WGI rangsorban a felmérésben részt vevő 142 ország közül a 49. helyet foglalja el, 43 ponttal az összesített középmezőnybe tartozik. A globális átlag 40 pont, így Magyarország az átlagon felüli nagylelkű országok közé sorolható. Az európai régiók átlagait tekintve Nyugat-Európa 43 ponttal vezet, míg Kelet-Európa csak 35 pontot ért el. Ebből következően hazánk a nyugat-európai átlaghoz tartozik, megelőzve számos európai országot, mint például Spanyolország, Belgium, Finnország, Szlovénia, Svájc, Franciaország, Horvátország, Románia, Olaszország, Görögország, Portugália, Litvánia és Szlovákia.

Térképen a világ országainak pénzadományozási hajlandósága. A felmérés szerint a felnőtt magyar lakosság 38%-a adományozott pénzt valakinek vagy valamilyen szervezetnek tavaly, amellyel a világátlag (35%) felett vagyunk. Forrás: Charities and Foundation, Arciom Antanovič

A felmérés eredményei alapján 2024-ben a magyar felnőttek 76 szátaléka nyújtott segítséget idegeneknek, ami nemcsak Európában, de globálisan is kimagaslóan magas arányt jelent. Ezzel az eredménnyel Magyarország alig marad el az első tíz segítő ország mögött, és az uniós országok között az első helyen vagyunk. A magyar válaszadók 38%-a adományozott pénzt valakinek vagy valamilyen szervezetnek, és megállapítható, hogy az előző jelentések alapján a magyar társadalom egyre nagyobb mértékben hajlandó anyagi támogatást is nyújtani. Ez az arány a globális átlaghoz képest közepesnek mondható, de ezen a téren is több európai országot megelőzünk, mint például Görögország, Olaszország, Portugália, Szlovákia, Lengyelország, Románia, Horvátország. A harmadik tényező az önkéntes tevékenységekben részt vevők aránya, amely a 17 százalékos értékével alacsonyabb, mint a legtöbb országban, ezen a téren tehát még van mit javítanunk. A felmérés szerint a legtöbb önkéntes Indonéziában él, ahol az ország lakosságának 65%-a vesz részt önkéntes munkában. Indonézia gyakran szembesül természeti katasztrófákkal, és ilyenkor rengeteg önkéntes segít a katasztrófaelhárításban, az újjáépítési munkálatokban.

Az elmúlt tíz évben a globális nagylelkűség jelentős változásokon ment keresztül. Az emberek adakozási hajlandósága nőtt, amely nagyban köszönhető a technológiai fejlődésnek is. Az online adományozási platformok és a közösségi média szerepe egyre növekszik, amely megkönnyítette az adakozást és az önkéntes tevékenységek szervezését. Ez a trend valószínűleg tovább fog növekedni a jövőben is.

A teljes jelentés és további részletek a CAF hivatalos oldalán érhetők el.
Forrás: https://www.cafonline.org/docs/default-source/inside-giving/wgi/wgi_2024_report.pdf